Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de C Mircea la data: 08/16/2020 1:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: C Mircea la data: 08/16/2020 1:11am
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:10 ani grupa 2
Intrebare: Pentru grupa 2 se adaugă 4luni/an pentru fiecare an în grupă,și cu câți ani se scade din vârstă standard de pensionare? Mulțumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: GicaH la data: 08/16/2020 4:01am
C Mircea :
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:10 ani grupa 2
Intrebare: Pentru grupa 2 se adaugă 4luni/an pentru fiecare an în grupă,și cu câți ani se scade din vârstă standard de pensionare? Mulțumesc!


După data nașterii aveți dreptul la pensie limită de vârstă la 65 ani cu stagiu complet de cotizare de 35 ani, adica în 15 septembrie 2027, dar pentru ca aveți 20 ani lucrati in grupa a doua, vi se reduce vârstă standard de pensionare la limită de vârstă cu 4 luni/an intreg deci cu 3 ani și 4 luni si primiți un stagiu suplimentar de 3 luni/an întreg, deci 2 ani și 6 luni, totalizând astfel 31 ani și 6 luni. Va puteți pensiona la limită de vârstă la 61 de ani și 8 luni, deci în 15 mai 2023. Va puteți de asemenea pensiona anticipat partial după împlinirea vârstei de 60 de ani, sau anticipat nepenalizat după împlinirea vârstei de 60 ani dacă realizați un stagiu total de 43 ani.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: GicaH la data: 08/16/2020 4:03am
GicaH :
C Mircea :
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:39
Alte date:10 ani grupa 2
Intrebare: Pentru grupa 2 se adaugă 4luni/an pentru fiecare an în grupă,și cu câți ani se scade din vârstă standard de pensionare? Mulțumesc!


După data nașterii aveți dreptul la pensie limită de vârstă la 65 ani cu stagiu complet de cotizare de 35 ani, adica în 15 septembrie 2027, dar pentru ca aveți 20 ani lucrati in grupa a doua, vi se reduce vârstă standard de pensionare la limită de vârstă cu 4 luni/an intreg deci cu 3 ani și 4 luni si primiți un stagiu suplimentar de 3 luni/an întreg, deci 2 ani și 6 luni, totalizând astfel 41 ani și 6 luni. Va puteți pensiona la limită de vârstă la 61 de ani și 8 luni, deci în 15 mai 2023. Va puteți de asemenea pensiona anticipat partial după împlinirea vârstei de 60 de ani, sau anticipat nepenalizat după împlinirea vârstei de 60 ani dacă realizați un stagiu total de 43 ani.

Scuze am scris gresit, totalizat 41 ani și 6 luni dupa adăugarea stagiului suplimentar pentru grupa a doua de munca.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/16/2020 9:05am
Raspunsul domnului Gica este partial gresit
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 septembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni.
Stagiul lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 15 mai 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 15 septembrie 2022. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 6 luni si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: c mircea la data: 10/18/2020 6:15am
Gen:M
Data nasterii:15.09.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:10 ani grupa a 2 a
Intrebare:
Buna ziua!
Se poate cumula reducerea de 2 ani pentru zonele poluate(Bacau)cu reducerea pentru grupa 2 de miunca?
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/23/2020 2:35am
Cele doua reduceri ale varstei de pensionare nu se pot cumula pentruca ambele se calculeaza prin scadere din varsta standard de pensionare care in cazul dv este de 65 ani.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: C Mircea la data: 11/24/2020 6:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă rog să-mi explicați cum se calculează pensia in 2022. Mulțumesc!
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/24/2020 9:37am
Modificarea modului actual de calcul al pensiei se face numai daca se modifica actuala lege a pensiilor 263/2010 sau intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019, prevazuta in data de 01 septembrie 2021, sau daca se promulga o alta lege a pensiilor.
Presupunem ca intrebarea dv se refera la varianta in care incepand co 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 va precizam urmatoarele:
In acest caz o parte a modului actual de calcul ramane neschibata fata de modul de calcul actual astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind castigul lunar la salariul mediu pe economie din acea luna. Salariile medii pe economie le puteti gasi pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
-Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic la 12 .
- Se calculeaza suma punctajelor anuale pe perioada lucrata, eventual cumulata cu punctajele de care se beneficiaza pe perioada stagiilor de cotizare asimilate (cum ar fi : stagiul militar, facultate, perioada pensiei de invaliditate).
In continuare modul de calcul se modifica prin faptul ca :
- Se calculeaza valoarea pensiei inmultind suma punctajelor anuale cu valoarea punctului de referinta.
Valoarea punctului de referinta se calculeaza impartind valoarea punctului de pensie de la data pensionarii la 25.
In rezumat acest mod de calcul difera fata de actualul mod de calcul prin faptul ca se elimina indicele de corectie iar valoarea pensiei nu se calculeaza diferentiat in functie de stagiul complet de cotizare care depinde de data de nastere ci se face pentru toti asa cum se face acum la cei care au stagiul complet de cotizare de 25 ani.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: C Mircea la data: 08/14/2022 12:54pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este o dată limită pentru reducerea vârstei standard de pensionare cu 4 luni a persoanelor care beneficiază de grupa a doua de munca?
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/15/2022 8:54am
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupele de munca este prevazuta in articolul 55 din legea pensiilor 263/2010.
Modificarea acestor prevederi poate fi facuta prin modificarea acestui articol sau a inlocuirii intregii legi a pensiilor.
Modificarea prevederilor art 55 din legea pensiilor 263//2010 nu este prevazuta in viit0r.
A fost prevazuta o inlocuire a actualei legi a pensiilor 263/2010 cu o noua lege a pensiilor 127/2019, incepand cu septembrie 2021, insa intrarea in vigoare a intregii legi a fost amanata mereu si nu este sigur cand va intra in vigoare si nici nu este sigur care vor fi noile prevederi privind reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca.
Dupa experienta noastra la modificarea unor astfel de prevederi noile prevederi nu vor fi adoptate prevederi mai defavorabile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1