Subiect "pensie urmas" Deschis de ELENA SPINEANU la data: 07/05/2021 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie urmas
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 07/05/2021 6:01am
Gen:F
Data nasterii:21.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, pot sa cumulez pensia de urmas la care voi opta la implinirea varstei de pensionare cu salariu la privat? Exista conditii de indeplinit?
Va multumesc
Re: pensie urmas
Scris de: la pensie la data: 07/05/2021 8:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
  Tot atunci daca aveti dreptul la propria pensie aveti dreptul sa renuntati la propria pensie si sa optati pentru pensie de urmas, dupa sotul decedat, daca durata casatoriei a durat minim 15 ani si daca nu v-ati recasatorit.
  Pe perioada cat beneficiati de pensie de urmas dupa sotul decedat puteti cumula pensia cu salariul realizat lucrand cu contract de munca (la privat sau la stat) daca acest salariu nu depaseste 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
  Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat se stabileste anual si in anul 2021 a fost stabilit la suma de 5380 lei.
  Deci salariul brut nu poate depasi suma de 1883 lei.
Re: pensie urmas
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 07/05/2021 8:21am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
  Tot atunci daca aveti dreptul la propria pensie aveti dreptul sa renuntati la propria pensie si sa optati pentru pensie de urmas, dupa sotul decedat, daca durata casatoriei a durat minim 15 ani si daca nu v-ati recasatorit.
  Pe perioada cat beneficiati de pensie de urmas dupa sotul decedat puteti cumula pensia cu salariul realizat lucrand cu contract de munca (la privat sau la stat) daca acest salariu nu depaseste 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
  Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat se stabileste anual si in anul 2021 a fost stabilit la suma de 5380 lei.
  Deci salariul brut nu poate depasi suma de 1883 lei.


Va multumesc
Re: pensie urmas
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 01/12/2022 2:45am
ELENA SPINEANU :
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 21 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
  Tot atunci daca aveti dreptul la propria pensie aveti dreptul sa renuntati la propria pensie si sa optati pentru pensie de urmas, dupa sotul decedat, daca durata casatoriei a durat minim 15 ani si daca nu v-ati recasatorit.
  Pe perioada cat beneficiati de pensie de urmas dupa sotul decedat puteti cumula pensia cu salariul realizat lucrand cu contract de munca (la privat sau la stat) daca acest salariu nu depaseste 35 % din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
  Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat se stabileste anual si in anul 2021 a fost stabilit la suma de 5380 lei.
  Deci salariul brut nu poate depasi suma de 1883 lei.


Va multumesc




Buna ziua,va rog sa ma indrumati ce cerere sa depun la Casa de pensii? Cererea de iesire la pensie pentru limita de varsta. Mi se calculeaza pensia si apoi optez pentru pensie de urmas? Sau depun direct Cererea pentru pensie de urmas.
Mentionez ca indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita de varsta pe 21 februarie 2022 si conditiile pentru obtinerea pensiei de urmas. Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1