Subiect "Trecere la pensie limita de varsta" Deschis de Anita Banu la data: 10/11/2021 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: Anita Banu la data: 10/11/2021 11:09am
Gen:F
Data nasterii:22.02.1960
Stagiul de cotizare:33 ani și 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.Incepand cu data de 02.08.2017 sunt pensionata anticipat partial, cu o penalizare de 22,95%. Conform Legii pensiilor, in luna octombrie 2021 ar trebui sa trec din oficiu la pensie pentru limita de vârstă și să primesc pensia întreaga,fara penalizări. Dar, in 11.10.2021 am primit fluturașul cu aceeași pensie din luna septembrie 2021,adică diminuata cu 22,95%.
Va rog să-mi spuneți ce demersuri trebuie sa fac pentru respectarea legii.
Va mulțumesc.
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: GicaH la data: 10/11/2021 12:48pm
Anita Banu :
Gen:F
Data nasterii:22.02.1960
Stagiul de cotizare:33 ani și 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua.Incepand cu data de 02.08.2017 sunt pensionata anticipat partial, cu o penalizare de 22,95%. Conform Legii pensiilor, in luna octombrie 2021 ar trebui sa trec din oficiu la pensie pentru limita de vârstă și să primesc pensia întreaga,fara penalizări. Dar, in 11.10.2021 am primit fluturașul cu aceeași pensie din luna septembrie 2021,adică diminuata cu 22,95%.
Va rog să-mi spuneți ce demersuri trebuie sa fac pentru respectarea legii.
Va mulțumesc.


Trimiteți o cerere scrisa în acest sens CJP, chiar prin e-mail, în care menționați nr.decizie pensie și chiar sa o scanați și anexati, dacă puteți.
Re: Trecere la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/12/2021 3:35am
Trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu, dar emiterea deciziei nu se face la zi ci cu o intrziere de 1-2 luni, mai mica sau mai mare in functie de cat de mare este birocratia la casa de pensii de care apartineti.
In asemenea cazuri trebuie mai intai sa se emita decizia de pensie pentru limita de varsta si apoi sa primiti pensia nediminuata, impreuna cu drepturile restante, in luna urmatoare celei in care s-a emis decizia pentru pensie pentru limita de varsta.
Solutia data de domnul Gica este corecta in sensul ca sa faceti o cerere in care sa le semnalati ca ati implinit varsta standard de pensionare si sa va emita decizia pentru pensie pentru limita de varsta. Important in cerere este sa mentionati CNP-ul si numarul dosarului de pensionare cu pensie anticipata partiala, nemaifiind necesar sa scanati decia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1