Subiect "O nouă cerere" Deschis de ologu Stelian la data: 12/28/2021 12:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
O nouă cerere
Scris de: ologu Stelian la data: 12/28/2021 12:26am
Intrebare:bună dimineața. Dacă mi- a fost respinsă cererea de pensionare , când pot depune o altă cerere.? Vă rog ai un cadru legal.Stelian Ologu
Re: O nouă cerere
Scris de: Nicolae la data: 12/28/2021 3:10am
ologu Stelian :
Intrebare:bună dimineața. Dacă mi- a fost respinsă cererea de pensionare , când pot depune o altă cerere.? Vă rog ai un cadru legal.Stelian Ologu

In decizie CJP a indicat motivele respingerii. Dupa inlaturarea circumstantelor ce au stat la baza respingerii aveti dreptul sa depuneti o alta cerere. In caz ca considerati ca motivarea respingerii este nejustificata aveti dreptul sa contestati decizia la Tribunal in termen de 45 zile de la comunicare.
Re: O nouă cerere
Scris de: Nicolae la data: 12/28/2021 3:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Legea 263/2010, Art. 103
(1)Pensia se acordă la cererea persoanei îndreptăţite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei căreia i s-a încredinţat sau i s-a dat în plasament copilul minor, după caz, depusă personal ori prin mandatar desemnat prin procură specială.
(2) Cererea de pensionare, împreună cu actele prin care se dovedeşte îndeplinirea condiţiilor prevăzute de prezenta lege, se depune, începând cu data îndeplinirii acestor condiţii, la casa teritorială de pensii competentă, în a cărei rază domiciliază persoana.
Re: O nouă cerere
Scris de: Nicolae la data: 12/28/2021 3:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Legea 127/2019, Art. 139
(1) Deciziile emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, in termen de 45 de zile de la comunicare, la instanta judecatoreasca competenta.
(2) Deciziile emise de casele teritoriale de pensii in intervalul cuprins intre data intrarii in vigoare a prezentului articol si data intrarii in vigoare a prezentei legi se contesta potrivit prevederilor alin. (1).
(3) Deciziile necontestate in termenul prevazut la alin. (1) sunt definitive.
Art. 140
Jurisdictia asigurarilor sociale se realizeaza prin tribunale si curti de apel.
Re: O nouă cerere
Scris de: la pensie la data: 12/28/2021 3:35am
Indicatiile domnului Nicolae sunt corecte.
Informati-va mai intai in privinta motivului respingerii cererii si daca motivul este corect eliminati-l si apoi depuneti o noua cerere.
Daca motivul nu este corect deschideti actiune in justitie, la Tribunal.
Re: O nouă cerere
Scris de: ologu Stelian la data: 12/28/2021 3:38am
Motivarea a fost că adeverințele privind grupele de muncă nu corespund temeiului juridic precizat. Am pierdut termenul de contestare. Intre timp am aflat că o altă persoană , a câștigat în instanță dreptul de a-și fi luate în calcul Adeverințele. Doresc să depun o nouă cerere pe care să o pt contesta. Există vreun termen legal trecut în lege sau alte acte normative care să îmi spună în cât timp pot depune o altă cerere? Am auzit ceva de 6 luni dar eu nu am găsit temeiul legal. Mulțumesc
Re: O nouă cerere
Scris de: GicaH la data: 12/28/2021 3:47am
ologu Stelian :
Motivarea a fost că adeverințele privind grupele de muncă nu corespund temeiului juridic precizat. Am pierdut termenul de contestare. Intre timp am aflat că o altă persoană , a câștigat în instanță dreptul de a-și fi luate în calcul Adeverințele. Doresc să depun o nouă cerere pe care să o pt contesta. Există vreun termen legal trecut în lege sau alte acte normative care să îmi spună în cât timp pot depune o altă cerere? Am auzit ceva de 6 luni dar eu nu am găsit temeiul legal. Mulțumesc

Parerea mea este ca ar trebui sa încercați sa obțineți alta/alte adeverinta, in conformitate cu cele mentionate in actul de respingere.
Re: O nouă cerere
Scris de: la pensie la data: 12/28/2021 4:17am
Domnul Gica are dreptate.
ESte recomandat sa obtineti o noua adeverinta cu temeiul legal corect pentru a castiga timp, pentruca actiunea in justitie dureaza mult si este posibil sa ajungeti la acelasi rezultat, al unei adeverinte cu temeiul legal corect.
Actiunea in justitie poate fi deschisa si dupa depasirea termenului mentionat in decizie si deci nu este necesar sa depuneti o noua cerere stiind ca aceasta va fi respinsa.
Nu exista termen pentru depunerea unei cereri de pensionare daca sunt indeplinite conditiile legale pentru acordarea unei pensii.
Re: O nouă cerere
Scris de: ologu Stelian la data: 12/28/2021 4:47am
la pensie :
Domnul Gica are dreptate.
ESte recomandat sa obtineti o noua adeverinta cu temeiul legal corect pentru a castiga timp, pentruca actiunea in justitie dureaza mult si este posibil sa ajungeti la acelasi rezultat, al unei adeverinte cu temeiul legal corect.
Actiunea in justitie poate fi deschisa si dupa depasirea termenului mentionat in decizie si deci nu este necesar sa depuneti o noua cerere stiind ca aceasta va fi respinsa.
Nu exista termen pentru depunerea unei cereri de pensionare daca sunt indeplinite conditiile legale pentru acordarea unei pensii.
Acțiunea în justiție a durat 11luni cu tot cu apelul
Re: O nouă cerere
Scris de: ologu Stelian la data: 12/28/2021 4:49am
GicaH :
ologu Stelian :
Motivarea a fost că adeverințele privind grupele de muncă nu corespund temeiului juridic precizat. Am pierdut termenul de contestare. Intre timp am aflat că o altă persoană , a câștigat în instanță dreptul de a-și fi luate în calcul Adeverințele. Doresc să depun o nouă cerere pe care să o pt contesta. Există vreun termen legal trecut în lege sau alte acte normative care să îmi spună în cât timp pot depune o altă cerere? Am auzit ceva de 6 luni dar eu nu am găsit temeiul legal. Mulțumesc

Parerea mea este ca ar trebui sa încercați sa obțineți alta/alte adeverinta, in conformitate cu cele mentionate in actul de respingere.
da, mulțumesc , card că aceasta este calea de urmat
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1