Subiect "ore noapte in procent + brut" Deschis de Lucian la data: 12/28/2021 4:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ore noapte in procent + brut
Scris de: Lucian la data: 12/28/2021 4:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date:
Intrebare:
Multumesc frumos pentru raspunsurile anterioare si implicare.
Ma confrunt cu o problema. Am depus o solicitare pentru eliberarea unei adeverinte care să ateste orele de noapte in procente și brutul, pentru perioada de apx. 7 ani - incputul carierei, insă este posibil ca aceasta să nu imi fie eliberata pana la data la care intentionez sa depun dosarul de pensionare, fiind situații in care acte similare au fost eliberate si in 8 luni - 1 an.
Menționez că pentru restul de 28 ani am deja adeverința care sa ateste cele mentionate.
Întrebările mele sunt următoarele:
Se poate depune dosarul de pensionare si fara aceasta adeverinta? Cum ar afecta pensia lipsa acestor documente?
In caz afirmativ, la momentul intrarii in posesia adeverintelor,pot solicita recalcularea pensiei ?
Re: ore noapte in procent + brut
Scris de: la pensie la data: 12/28/2021 10:10am
Daca indepliniti conditiile de pensionare puteti depune dosarul de pensie fara adeverinta pentru sporul pentru orele de noapte. In acest caz pensia va fi calculata pentru sumele castigate in acea perioada mai putin sporul pentru orele de noapte, care reprezinta cca 7,5 % din castigul lunar din acea perioada, ceiace reprezinta o pensie totala diminuata cu cca 2 %.
Cand obtineti adeverinta pentru orele de noapte o depuneti la Casa de pensii cu o cerere de recalculare a pensiei. In acest caz pensia vi se va recalcula si vi se acorda pensia recalculata de la data depunerii adeverintei.
Re: ore noapte in procent + brut
Scris de: Lucian la data: 12/28/2021 1:54pm
la pensie :
Daca indepliniti conditiile de pensionare puteti depune dosarul de pensie fara adeverinta pentru sporul pentru orele de noapte. In acest caz pensia va fi calculata pentru sumele castigate in acea perioada mai putin sporul pentru orele de noapte, care reprezinta cca 7,5 % din castigul lunar din acea perioada, ceiace reprezinta o pensie totala diminuata cu cca 2 %.
Cand obtineti adeverinta pentru orele de noapte o depuneti la Casa de pensii cu o cerere de recalculare a pensiei. In acest caz pensia vi se va recalcula si vi se acorda pensia recalculata de la data depunerii adeverintei.



Multumesc frumos pentru raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1