Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de Daniel D la data: 12/28/2021 2:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: Daniel D la data: 12/28/2021 2:04pm
Gen:
Data nasterii:20.02.1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:studii superioare 5 ani la zi
Intrebare:
Aceste procente de grupa din perioada 01.08.1990-.01.08.1995 gr I 45% și grII 35%,cum pot fi valorificate?
Se poate aplica pct.9 din ord 50/1990 sau conform art 7 se tine cont ca procentele sunt sub 50% gr I și 70% gr II numai IN MOD EXCEPTIONAL PT PERSONALUL CARE LUCREAZA IN SUBTERAN?
7. Încadrarea în grupele I şi II de muncă se face proporţional cu timpul efectiv lucrat la locurile de muncă incluse în aceste grupe, cu condiţia ca, pentru grupa I, personalul sa lucreze în aceste locuri cel puţin 50%, iar pentru grupa II, cel puţin 70% din programul de lucru.
În mod excepţional, personalul care, prin natura sarcinilor ce-i revin, lucrează o parte din timp în subteran poate fi încadrat în grupa I sau II de muncă, chiar dacă acest timp este sub plafonul de 50% prevăzut în grupa I şi 70% pentru grupa II, luindu-se în calcul numai timpul efectiv lucrat în subteran.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/29/2021 2:26am
Am mai discutat situatia dv insa atunci nu ati mentionat ca ati lucrat in subteran.
Opinia noastra este ca dv va incadrati atat in punctul 7 cat si in punctul 9 din ordinul 50/1990 si se poate valorifica stagiul lucrat de catre dv conform punctului avantajos, insa pentru aceasta trebuie sa fie de acord functionarii casei de pensii.
Rugam pe domnul Carp Mircea care are experienta in acest domeniu daca citeste acest mesaj sa isi spuna opinia si sa va dea si o sugestie privind calea de urmat.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: Daniel D la data: 12/29/2021 3:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va mulțumesc frumos!
Procentele de grupa I de 45% și de grupa II de 35% nu sunt primite pentru munca desfășurată in subteran.Singura nelămurire este dacă ele pot fi valorificate conform pct 9 din ord 50/1990(având în vedere ca însumate depășesc 70% condiția pentru gr.II) sau acest pct 9 se aplica numai dacă exista excepția de la pct 7 pt munca în subteran.
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/29/2021 4:03am
Procedura de cumulare a procentelor zilnice lucrate in grupele I si II prevazute la punctul 9 din Ordinul 50/1990, cu incadrarea intregii perioade in grupa II, se aplica pentru toate locurile de munca.
Numai la punctul 7 din acelasi ordin se aplica exceptional la locurile de munca lucrate partial in subteran, insa se cumuleaza in mod diferit in sensul ca se calculeaza separat perioadele lucrate in grupa I cu incadrare in grupa I si seperat perioadele lucrate in grupa II cu incadrare in grupa II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1