Subiect "Ajutor" Deschis de Miki la data: 12/29/2021 6:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ajutor
Scris de: Miki la data: 12/29/2021 6:50am
Gen:F
Data nasterii:.02.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va rog mult am lucrați în Romania 16a și 8 l toți acești ani sânt in gr.a2a și am și 9 luni șomaj în total 22 ani și 9 luni,cu acte doveditoare,in Cipru am 15 ani deademenea tot cu documente,cum mă pt.ajuta sa.mi spuneți ce am de făcut ptr a mă pt.pensiona,cum mă indrumati
Re: Ajutor
Scris de: la pensie la data: 12/29/2021 8:38am
Cei care au lucrat in Romania si in strainatate primesc pensii separate din tarile in care au lucrat.
Pensiile sunt calculate conform legislatiei fiecarei tari. Nu cunoastem legislatia pensiilor din Cipru.

Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie si daca Romania are incheiat cu acea tara un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale. In prezent Romania nu are incheiat acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale cu Cipru. Deci perioada lucrata in Cipru nu va ajuta la stagiul necesar pentru a cere in Romania pensie anticipata partiala pentru care trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 32 ani, incluzand perioada de somaj si stagiul de cotizare suplimentar aferent perioadei lucrate in grupa de munca de 4 ani.
In Romania conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna februarie 2023 in ziua in care realizati varsta standard de pensionare de 62 ani.
La calculul pensiei pentru limita de varsta din Romania sunt luate in calcul perioadele lucrate in Romania in grupa de munca si perioada de somaj.
Re: Ajutor
Scris de: Nicolae la data: 12/30/2021 2:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
PRECIZARE: Cipru e membru al UE, deci in relatiile dinte Romania si Cipru se aplica Regulamentul (CE) nr. 883/2004 ÅŸi Regulamentul (CE) nr. 987/2009, adica stagiul obtinut in Cipru se adauga la anii lucrati in Romania.
Re: Ajutor
Scris de: la pensie la data: 12/30/2021 3:24am
Multumim domnului Nicolae pentru precizare si ne cerem iertare doamnei Miki pentru gresala noastra.
In acest caz raspunsul se modifica astfel :
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 21 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Cipru si realizati stagiul complet de cotizare de 32 ani.
Pentru a beneficia de aceasta pensie intocmiti dosarul de pensionare si il depuneti la Casa Teritoriala de Pensii de care depinde domiciliul dv daca acesta este in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1