Subiect "Data iesirii la pensie limita varsta" Deschis de Liviu Blendea la data: 01/02/2022 4:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesirii la pensie limita varsta
Scris de: Liviu Blendea la data: 01/02/2022 4:04am
Gen:M
Data nasterii:14.05.1959
Stagiul de cotizare:din 01.09.1978, perioada in care am avut 1 an si 5 luni-stagiul militar obligatoriu si 4 ani facultate la zi
Alte date:aprox 5 ani gr. 2 de munca
Intrebare:Data iesirii la pensie limita varsta
Re: Data iesirii la pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/02/2022 7:20am
Nu putem sa va dam un raspuns corect daca datele sunt aproximative. Am luat in calcul ca aveti un stagiu de cotizare de 5 ani intregi lucrat in grupa II de munca
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 14 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si facultate si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 7 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 4 luni adica in data de 14 septembrie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani, la data depunerii dosarului, fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si facultate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1