Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de OILA CECILIA la data: 01/03/2022 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: OILA CECILIA la data: 01/03/2022 1:54am
Gen:feminin
Data nasterii:22.12.1963
Stagiul de cotizare: 41 ani
Alte date: din 16.10.1980 - 31.12.1994 = grupa a 2-a
Intrebare: am depus dosarul de pensie in data de 22.11.2021, dar am fost anuntata ca nu beneficiez de grupa a2-a de munca pentru ca din 1980-1987 am fost muncitor, din 1987 - 1990 - primitor distribuitor si pana in 1994 - dactilograf si nu ma incadrez si este pensie anticipata, vreau sa va intreb daca conteaza functia sau ce s-a platit.Multumesc foarte mult.Cu stima. Cecilia Oila
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/03/2022 9:03am
Incadrarea stagiului lucrat in grupa de munca nu se face dupa functia ocupata ci in functie de conditiile de munca.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca s-a facut prin intocmirea, de catre angajator, a unei documentatii in urma unor determinari de noxe si de documente care atesta conditiile de munca in locurile de munca nominalizate in documentatie. Aceasta documentatie este aprobata de administratia societatii, avizata si semnata de autoritatile statului in domeniul conditiilor de munca si care s-a depus la Casa de pensii.
Deci in cazul dv trebuie in primul rand sa se verifice la angajator daca adeverinta care vi s-a eliberat a fost facuta in urma verifficarii documentatiei amintite mai sus.
Daca in documentatia de incadrare in grupele de munca locurile dv de munca de primitor distribuitor sau de dactilografa sunt mentionate, atunci aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie impotriva Casei de pensii pentru a recunoaste stagiul de cotizare lucrat in aceste locuri de munca ca fiind lucrat in grupa de munca.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: OILA CECILIA la data: 01/04/2022 2:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
La multi ani! si numai bine.
Cu stima,
Cecilia Oila
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1