Subiect "ata iesirii la pensie?" Deschis de Padurean Constantin la data: 01/05/2022 2:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ata iesirii la pensie?
Scris de: Padurean Constantin la data: 01/05/2022 2:40am
Gen:masculin
Data nasterii:22.11.1960
Stagiul de cotizare:14 ani9 luni si si 26 zile,din care toata perioada in grupa a II-a de munca cu 100%
Alte date:armata 1 an 5 luni si 21 zile,somaj 8 luni si 25 zile,
Intrebare:Cand pot iesi la orice fel de pensie,deoarece in prezent nu am nici un fel de venit?ce perioada asi mai putea cumpara vechime si daca acest lucru imi va ajuta sa ies mai repede la pensie?
Re: ata iesirii la pensie?
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 3:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 22 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiule de cotizare asimilate pentru perioada stagiului militar si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de cca 20 ani si 5 luni si 28 zile.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala deoarece si aceasta se acorda numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1