Subiect "Depunere dosar" Deschis de Camelia la data: 01/05/2022 4:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere dosar
Scris de: Camelia la data: 01/05/2022 4:55am
Gen:F
Data nasterii:04.12.1960
Stagiul de cotizare:Stagiul efectiv 23 ani 11 luni 10 zile; Stagiu asimilat (pensionare gradul II de invaliditate) 6 ani 5 luni 8 zile. In grupa a doua de munca 9 ani si 7 luni, iar in conditii deosebite 1 an 3 luni si 22 zile.
Alte date: Am lucrat si in Italia, cu contract pentru o perioada de 1 an si 10 luni.
Intrebare: As dori să stiu daca pot depune dosarul mai devreme de noiembrie 2022. Va multumesc!
Re: Depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 8:09am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 04 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in grupa II de munca si 1 an intreg lucrat in grupa conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 7 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 11 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Deoarece in Romania aveti depasit cu 1 an stagiul complet de cotizare al dv de 31 ani si 11 luni nu este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Italia.
La depunerea dosarului de pensionare la Casa de pensii in Romania cereti sa va spuna cum trebuie sa procedati pentru valorificarea stagiului de cotizare lucrat in Italia.
Re: Depunere dosar
Scris de: Camelia la data: 01/05/2022 10:33am
Gen:f
Data nasterii:04.12.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: VÄ‚ MULTUMESC PENTRU RASPUNS!
FELICITARI PENTRU SITE!
MI-A FOST DE MARE AJUTOR!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1