Subiect "Data iesire la pensie" Deschis de Viorel Iliescu la data: 01/05/2022 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesire la pensie
Scris de: Viorel Iliescu la data: 01/05/2022 5:53am
Gen:M
Data nasterii:15.07.1957
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Va rog,
1. Imi puteti spune data la care pot iesi la pensie, in functie de datele introduse in pagina Calcul pensie (VIOREL 1)?
2. Pentru "conditiile deosebite de munca" mai este necesara depunerea unei adeverinte de la angajator (care nu mai exista, in prezunt), in situatia in care veniturile au fost astfel declarate de angajator prin declaratia D112?
3. Se reduce varsta standard de pensionare in cazul meu, in functie de cele 32 luni de munca in "conditii deosebite" sau perioada se adauga doar la vechimea in munca?
Multumesc!
Re: Data iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 9:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 15 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu cunoastem continutul declaratiei D112 insa dupa 01 aprilie 2001 angajatorul in situatia lunara transmisa la Casa de pensii s-a mentionat suma pentru care s-a platit CAS iar pentru perioadele lucrtae in grupele de munca CAS-ul a fost diferit de cel platit pentru perioadele lucrate in conditii normale. Deci din aceste situatii se poate deduce perioada lucrata de dv in conditii deosebite si credem ca nu mai este necesara adeverinta pentru aceste perioade.
Din pacate din datele introduse de dv in programul de calcul nu am putut deduce stagiul dv de cotizare exact, insa am apreciat ca acesta este mai mic decat stagiul complet de cotizare al dv de 35 ani si deci nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare.
Singura varianta de pensionare ramane cea de mai sus, de pensie pentru limita de varsta din 15 iulie 2022.
Nu putem sa ne pronuntam in privinta corectitudinii datelor introduse in program pentruca nu ne putem explica sumele mici pe care le-ati introdus in unele perioade.
Re: Data iesire la pensie
Scris de: Viorel Iliescu la data: 01/05/2022 11:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns!
Datele introduse sunt reale (am avut perioade mari de timp in care nu am lucrat ...).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1