Subiect "Când ies la pensie" Deschis de Andrei Adrian la data: 01/05/2022 10:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când ies la pensie
Scris de: Andrei Adrian la data: 01/05/2022 10:43am
Gen:M
Data nasterii:22.03.1065
Stagiul de cotizare:35 ani 9 luni efectiv la care mai adaug 1 an și 4 luni stagiul militar
Alte date:locuiesc în ploiesti de peste 30 de ani / Zona poluata
Am 14 ani și 2 luni în grupa II,a
Intrebare:când pot ieși la pensie anticipat
Re: Când ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/05/2022 1:24pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 22 martie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 7 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in data de 22 iulie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 22 martie 2025. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata, deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiu total de cotizare de 43 ani la data de 22 martie 2025 fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar,
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala, nediminuata, pentru faptul ca ati avut domiciliul in o zona cu poluare remanenta deoarece aceasta nu este convenabila pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 63 ani daca pana atunci nu ati beneficiat de alt tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1