Subiect "Stagii decotizare !" Deschis de Iftene Elena la data: 01/07/2022 6:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagii decotizare !
Scris de: Iftene Elena la data: 01/07/2022 6:24am
Gen: F
Data nasterii: 15 Martie 1968
Stagiul de cotizare: 31 ani
Alte date: 4 ani si 6 luni grupa 2
Intrebare: Pe cartea de munca am trecute perioadele lucrate la diferite locuri de munca care reflecta realitatea, am fost la casa de pensii si am scos stagiile de cotizare in care am observat ca la 3 locuri de munca imi lipsesc in total 4 luni pe care le regasesc in cartea de munca, intrebarea mea pt dvs este daca mi se vor lua in considerare inscrisurile din cartea de munca sau cele din stagiile de cotizare unde am minus patru luni ? Va multumesc anticipat.
Re: Stagii decotizare !
Scris de: la pensie la data: 01/08/2022 11:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 15 martie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in gr II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de cotizare lucrate in grupa de munca de minim 5 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 8 luni adica in data de 15 noiembrie 2029 daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si realizati stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 15 martie 2026 daca va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 35 ani.
In privinta perioadei care lipseste din situatia primita de la Casa de pensii aceasta nu va fi luata in calculul pensiei. Pentru a afla motivul neluarii in calcul a acestei perioade cereti informatii suplimentare de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1