Subiect "pensie anticipata+indice corectie" Deschis de Lucia Morar la data: 01/08/2022 12:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata+indice corectie
Scris de: Lucia Morar la data: 01/08/2022 12:59pm
Gen:F
Data nasterii:30.12.1960
Stagiul de cotizare:397 luni, 33ani+1luna, fara facultate
Alte date:447luni, cu facultate= 37ani+3luni
Intrebare:1.indicele de corectie, conform anului pensionarii, 2022 se aplica 1.41, si la pensie anticipata?
2. cu aceasta vechime (am simularea pe site, datele sunt corecte, preluate din contul CNPP), ma pot pensiona anticipat in 1.02.2022, cu 10luni inainte de pensionarea de drept?
Multumiri, An Nou cu veselie si bucurii!
Felicitari pt program! Si mai ales pt gratuitate
Re: pensie anticipata+indice corectie
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 4:08am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 31 ani si 11 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii, la data depunerii dosarului,
Indicele de corectie de 1,41 se acorda si pentru pensia anticipata partiala daca este iesirea initiala la pensie.
Deci in pagina de intrare in program introduceti indicele de corectie de 1,41.
Am verificat datele introduse de dv in programul completat si avem urmatoarele observatii in privinta corectitudinii datelor :
1 Nu ati precizat in mesaj perioada in care ati urmat facultatea insa presupunem ca pe perioada facultatii ati realizat stagii de cotizare (in vacante). In acest sens va informam ca la pensie pentru limita de varsta perioada facultatii se ia in calculul pensiei daca facultatea a fost facuta la zi si in perioada ei nu ati realizat stagii de cotizare. Deci daca in evidenta casei de pensii apare stagiu de cotizre realizat pe perioada facultatii cereti informatii de acolo daca puteti renunta la acest stagiu pentru a putea fi luata in calcul perioada facultatii la pensia pentru limita de varsta.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Va putem preciza noi acest spor de vechime dac ne precizati perioada facultatii.
3 Dupa martie 2001 pentru anumite perioade sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum precizam noi pe pagina "Limitrea salariului luat in calculul pensiei" accesibila de pe pagina principala.
Dv nu ati respectat aceasta limitare deoarece nu ati luat sumele din situatia de la casa de pensii din coloana in care sunt evidentiate cele pentru care s-a platait CAS.
Insa aceasta eroare nu influenteaza rezultatul deoarece programul face automat limitarea.
Multumim pentru urari si va dorim si noi sa aveti un an 2022 cu sanatate si satisfactii.
Re: pensie anticipata+indice corectie
Scris de: Lucia Morar la data: 01/11/2022 9:16am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 noiembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare, de 31 ani si 11 luni fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii, la data depunerii dosarului,
Indicele de corectie de 1,41 se acorda si pentru pensia anticipata partiala daca este iesirea initiala la pensie.
Deci in pagina de intrare in program introduceti indicele de corectie de 1,41.
Am verificat datele introduse de dv in programul completat si avem urmatoarele observatii in privinta corectitudinii datelor :
1 Nu ati precizat in mesaj perioada in care ati urmat facultatea insa presupunem ca pe perioada facultatii ati realizat stagii de cotizare (in vacante). In acest sens va informam ca la pensie pentru limita de varsta perioada facultatii se ia in calculul pensiei daca facultatea a fost facuta la zi si in perioada ei nu ati realizat stagii de cotizare. Deci daca in evidenta casei de pensii apare stagiu de cotizre realizat pe perioada facultatii cereti informatii de acolo daca puteti renunta la acest stagiu pentru a putea fi luata in calcul perioada facultatii la pensia pentru limita de varsta.
2 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Va putem preciza noi acest spor de vechime dac ne precizati perioada facultatii.
3 Dupa martie 2001 pentru anumite perioade sumele pentru care s-a platit CAS si care intra in calculul pensiei au fost limitate asa cum precizam noi pe pagina "Limitrea salariului luat in calculul pensiei" accesibila de pe pagina principala.
Dv nu ati respectat aceasta limitare deoarece nu ati luat sumele din situatia de la casa de pensii din coloana in care sunt evidentiate cele pentru care s-a platait CAS.
Insa aceasta eroare nu influenteaza rezultatul deoarece programul face automat limitarea.
Multumim pentru urari si va dorim si noi sa aveti un an 2022 cu sanatate si satisfactii.

RASPUNS:
Facusem simulare pentru pensie la limita de varsta, apoi am sters facultatea sa vad daca ma incadrez la anticipata partial ca si ani vechime, aceasta a ramas in cont.
Sporul de vechime nu l-am trecut deloc, chiar daca e evident, neavand intrerupere in activitate pana in 1992. Dar, 1998-2003 am fost cadru didactic la facultate si, chiar daca nu scrie sporul, in cartea de munca in rubrica salaariu sunt trecute 2 cifre, una fiind salariul de incadrare si alta, mai mare, cu sporul de vechime. Sper sa priceapa si cei de la casa de Pensii, nu voi fi prima din inv univ, in Ploiesti e universitate veche :)))
Am vorbit la casa de pensii, chiar cu persoana care face acest lucru si:
- da, in perioada facultatii am lucrat in vacante si mi s-a spus ca se considera facultatea, iar in lunile in care am lucrat, acele luni se iau in considerare ca si vechime in munca, ori ca e pensie de limita de varsta, ori ca e anticipata.
- pentru pensie anticipata e nevoie numai de stagiul necesar pt limita de varsta, adica 31ani si 11 luni in cazul meu, cel putin. Nu se diminueaza anii de munca cu perioada ramasa pana la limita de varsta, in cazul pensiei anticipate, asa cum am banuit eu, dar nu eram sigura, pana a-mi scrie D-tra.
-a confirmat ca pensionarea efectiva are loc incepand cu data de nastere calendaristica, in cazul meu cu 30 noiembrie, nu cu inceputul lunii noiembrie cum eronat, am stiut :)))). Insa am avut incredere in ce mi-ati scris
- la limitare va referiti la CAS doar pe 3/5 salarii, cred; acum nu e important, spuneam ca ma intereseaza doar anii vechime. Cred ca am un an si ceva in aceasta situatie, dar nu e importanta valoarea pensiei, acum.
Multumesc frumos pentru raspunsul competent, complex si detaliat primit. Am sa mai calculez inca o data vechimea in ani de munca, asta ma intereseaza
Si, uite ca in situatia din contul meu de la CNNP, tot am gasit o greseala: in vacanta cl XI_Xii, am lucrat ca zilier 30 zile, inscrisa in cartea de munca si incadrat muncitor necalificat baza, iar in situatie mi-a trecut tot anul 1978. Am inteles ca la calcularea pensiei se va rectifica, verifica cu cartea de munca in mana.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1