Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Veronica la data: 01/10/2022 1:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Veronica la data: 01/10/2022 1:49am
Gen:F
Data nasterii:15.06.1964
Stagiul de cotizare:38 ani si 2 luni
Alte date:9 ani si 2 luni gr.a-II-a, 9 luni somaj (perioade incluse în stagiul de cotizare)
Intrebare:Vă rog să-mi comunicați data la care pot iesi la pensie anticipata partiala si procentul de diminuare.
Multumesc!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 1:50pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in data de 15 februarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 15 februarie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 8 luni adica in data de 15 februarie 2022. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare al dv de 33 ani si 8 luni.
Daca cereti pensia anticipata partiala in data de 15 februarie 2022 diminuarea va fi de 4,80 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1