Subiect "pensionare anticipat partial" Deschis de Felicia la data: 01/10/2022 3:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipat partial
Scris de: Felicia la data: 01/10/2022 3:31am
Gen:feminin
Data nasterii:29 mai 1964
Stagiul de cotizare: 11 ani
Alte date:8 ani si 6 luni lucrati in grupa I de munca
Intrebare: Daca pot beneficia de pensie anticipata partial si daca da ,cand pot sa imi depun dosarul ?
Re: pensionare anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 2:03pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 ianuarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in grupa I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare care pentru dv este de 33 ani si 8 luni
Nici de pensie anticipata partiala nu puteti beneficia pentruca si pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1