Subiect "pensionare pe caz de boala" Deschis de cristian la data: 01/10/2022 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe caz de boala
Scris de: cristian la data: 01/10/2022 5:40am
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Cum pot sa ma pensionez pe caz de boala.In oct.2021 m am operat pe coloana,la 45 zile de la operatie m am intors la serviciu, m a descurc foarte greu, nu pot lucra, am cumulat cam 75 zile concediu medical in ultimele 12 luni. Sincer intreb ca nu mai pot, ce tr.sa fac, sa iau legatura cu medicul neurochirurg, sa imi mai dea medical, ce pot face,cum pot duce documentele la casa de pensii, va rog un raspuns. Cu multumiri
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: GicaH la data: 01/10/2022 12:21pm
cristian :
Gen:M
Data nasterii:1964
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Cum pot sa ma pensionez pe caz de boala.In oct.2021 m am operat pe coloana,la 45 zile de la operatie m am intors la serviciu, m a descurc foarte greu, nu pot lucra, am cumulat cam 75 zile concediu medical in ultimele 12 luni. Sincer intreb ca nu mai pot, ce tr.sa fac, sa iau legatura cu medicul neurochirurg, sa imi mai dea medical, ce pot face,cum pot duce documentele la casa de pensii, va rog un raspuns. Cu multumiri

Concediu medical pentru opertie hernie de disc se da pana la 270 zile, de comisia medical, iar dup aceasta perioada se pune in discutie pensionarea pe caz de boala.
Va spun asta pentru ca si eu am fost operat si după 270 zile nu am mai mers la comisie si mi-am reluat activitatea, cu toate ca nu ma simteam prea bine.
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: cristian la data: 01/11/2022 1:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Poate intr o alta perioada v ati operat, nu acum.
Ar fi bine sa primesc atatea zile, insa acum din august anul trecut este o noua legislatie, medicul de familie iti da 4 zile pe luna, 28 zile pe an, medicul curant este la Bucuresti intr un spital Universitar unde am ajuns foarte greu, m am operat intr-o perioada grea in octombrie 2021 cand a fost data lege sa nu se mai opereze, sa nu se mai... timp de 30 zile, spitalele suport covid,abia am gasit sa pot face recuperare la o luna. Incer sa gasesc un medicul sa vad ce pot face. Multumesc pentru raspuns
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 01/12/2022 1:48pm
Discutati cu medicul de familie sau al celui curant si la recomandarea acestora intocmiti dosar medical si depuneti-l la comisia de expertiza medicala a capacitatii de munca de pe langa casa de pensii in vederea incadrarii in o grupa de invaliduitate si a cererii pensiei de invaliditate.
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: cristian la data: 01/13/2022 1:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Asa o sa facem insa se ajunge iar la situatia nr.de zile de concediu medical, medicul de familie iti da 4 zile pe luna, iar medicul de specialitate 14 zile atat are voie, cumva om face, insa nu e corect, iti vine sa pleci din tara asta, muncim aici pe nimic, platim contributii, iar cand ai nevoie de sistem, nu mai ai nici un drept.Faci investigatii, operatii, etc. pe banii tai,in cazul nostru a fost luat cu salvarea cand a cazut si l au tinut pe calmate o zi si apoi externat, ca nu au unde sa-l, ce sa-i faca, a trebuit sa te descurci.
Multumesc pentru sprijin
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1