Subiect "depunere dosar pensie" Deschis de ELENA SPINEANU la data: 01/12/2022 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar pensie
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 01/12/2022 4:13am
Gen:F
Data nasterii:21.05.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va rog sa ma indrumati ce cerere sa depun la Casa de pensii? Cererea de iesire la pensie pentru limita de varsta. Mi se calculeaza pensia si apoi optez pentru pensie de urmas? Sau depun direct Cererea pentru pensie de urmas.
Mentionez ca indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita de varsta pe 21 februarie 2022 si conditiile pentru obtinerea pensiei de urmas. Va multumesc
Re: depunere dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 01/14/2022 1:32pm
Confirmam faptul ca in data de 21 februarie 2022 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta si de pensie de urmas.
Conform prevederilor art 92 din legea pensiilor 263/2010 in acest caz aveti dreptul sa optati pentru cea avantajoasa.
In prezent, daca sunteti sigurul urmas, puteti sa va calculati pensia de urmas ca fiind produsul intre jumatate din punctajul mediu al sotului decedat inmultit cu valoarea punctului de pensie de 1586 lei.
Deci pentru a opta pentru cea avantajoasa trebuie sa depuneti dosar pentru pensie pentru limita de varsta pentru a avea element de comparatie.
Re: depunere dosar pensie
Scris de: ELENA SPINEANU la data: 01/17/2022 5:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1