Subiect "pensie anticipata sau la limita de varsta" Deschis de BULIGA CERASELA la data: 01/15/2022 10:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata sau la limita de varsta
Scris de: BULIGA CERASELA la data: 01/15/2022 10:13am
Gen:F
Data nasterii:4 FEBRUARIE 1968
Stagiul de cotizare: PESTE 38 ANI
Alte date:Am lucrat in grupa aIIa de munca 17 ani.
Intrebare: La ce varsta pot iesi la pensie anticipat sau la limita de varsta?
Multumesc.
Re: pensie anticipata sau la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/16/2022 9:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 februarie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul 17 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 42 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 17 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 4 luni adica in data de 04 iunie 2025.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine la varsta de 58 ani adica in data de 04 februarie 2026.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1