Subiect "Grupa a II a de munca" Deschis de Camelia la data: 01/16/2022 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupa a II a de munca
Scris de: Camelia la data: 01/16/2022 6:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu am lucrat inainte de 2001 in grupa a II a de munca o perioada de 8 ani, iar după 2001 inca 2 ani si 6 luni. In cartea de munca este specificat că incadrarea in grupa a II a este facuta conform ordinului 50/1990. Am vazut la cineva pe forum că i s-a respins cererea de pensionare pentru că nu i s-a luat in considerare de catre Casa de pensii adeverinta in care se preciza ca a lucrat in grupa a II a deoarece incadrarea in baza ordinului 50/1990 ar fi gresita. Dar, pe modelul de adeverinta pentru grupa a II a de munca existent pe site-ul CNPP este scris foarte clar ” pentru perioada lucrata dupa data de 18 martie 1969 pâna la data de 1 aprilie 2001, incadrarea in grupe superioare de munca s-a facut conform Ordinului ministrului muncii si ocrotirilor sociale, al ministrului sanatatii si al presedintelui Comisiei Nationale pentru Protectia Muncii nr. 50/1990, ordin ce a inlocuit ordinele Ministerului Muncii si Ministerului Sanatatii nr. 59/1969, 105/1976 si 210/1977;
● pentru perioada lucrata dupa data de 1 martie 1990 pâna la data de 1 aprilie 2001, incadrarea in grupele I si II de munca s-a facut conform Ordinului ministrului muncii si protectiei sociale, al ministrului sanatatii si al presedintelui Comisiei Nationale pentru Protectia Muncii nr. 125/1990”. Din moment ce chiar în modelul cerut de CNPP este scris că incadrarea în grupa a II a se face pe baza legii 50/1990 cum este posibil sa nu fie luata in considerare adeverinta? Ce lege trebuie scrisa pe adeverinta cu grupa de muncă? Oare sa imi pregatesc simultan cu dosarul de pensionare pentru limita de varsta si dosarul pentru a ma adresa instantei? Ca sa nu pierd timpul.
Re: Grupa a II a de munca
Scris de: la pensie la data: 01/17/2022 2:26am
Ati inteles gresit motivarea respingerii de catre Casa de pensii a cererii de pensionare.
Nu referirea la ordinul 50/1990 este gresita ci incadrarea in prevederile acestui ordin.
Ordinul are doua anexe in care : in anexa 1 sunt numerotate sectoarele in care se incadreaza locurile de munca in grupa I de munca si in anexa 2 sunt numerotate sectoarele in care se incadreaza locurile de munca in grupa I de munca.
Pentru o incadrare corecta trebuie mentionat pe langa Ordinul 50/1990, anexa si pozitia din anexa in care se incadreaza locul de munca.
Re: Grupa a II a de munca
Scris de: Camelia la data: 01/17/2022 3:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc frumos pentru raspuns. Felicitari pentru acest site!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1