Subiect "Pensie limita varsta" Deschis de Alexe la data: 01/16/2022 9:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta
Scris de: Alexe la data: 01/16/2022 9:39am
Gen: M
Data nasterii:iunie 1963
Stagiul de cotizare:26,4 luni
Alte date: 10 ani si 4 luni grupa 1
Intrebare: 4 ani academia navala,
Se considera cei 4 ani de studii in cadrul Academiei navale Constanta ca si vechime efectiva ( mentionez ordinul ministrului apararii nationale din 2019 “ studentii care au absolvit scoliosis superioare de invatamant militare beneficiaza de grupa de munca a scolii respective”
In cazul meu care ar fi varsta legala de pensionare conform datelor de mai sus?
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/17/2022 3:09am
Situatia stagiului dv de cotizare este neclar. Consideram ca atat stagiul de cotizare lucrat cat si cel in grupa de munca sunt realizate in sectorul public (civil) nu militar.
Cunoastem ca perioada cursurilor la Academia navala au fost echivalate ca studii superioare in sectorul public dar nu in grupa de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna iunie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul 10 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in luna iunie 2023.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: Alexe la data: 01/21/2022 5:51am
Gen:M
Data nasterii:1963,06
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa absolvire am fost trecut in rezerva cu gradul de locotenent.
Pe perioada studiilor am efectuat practica cumulat mai bine de 6 luni( 4 luni fiind platita cu diurna).
Asa cum am mentionat mai inainte ord.ministrului apararii nationale specifica clar “ perioada scoala militara reprezinta vechime in munca si poate beneficia de grupa unitatii de invatamant”.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 01/24/2022 7:48am
Ordinul Ministrului Apararii Nationale stabileste incadrarea in grupa de munca, a perioadei studiilor universitare militare in sistemul militar de pensii, care nu este integrat sistemului public de pensii. In sistemul public de pensii la calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiilor lucrate in grupele de munca se iau in calcul numai stagiile lucrate in grupele de munca lucrate in acest sistem de pensii, conform art 55 alin (2) din legea pensiilor 263/2010, nu si cele lucrate in alte sisteme de pensii neintegrate celui public de pensii.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: Alexe Ion la data: 10/16/2022 10:26am
Da, toată perioada menționata ca și stagiu de cotizare este in “ civil”.


la pensie :
Situatia stagiului dv de cotizare este neclar. Consideram ca atat stagiul de cotizare lucrat cat si cel in grupa de munca sunt realizate in sectorul public (civil) nu militar.
Cunoastem ca perioada cursurilor la Academia navala au fost echivalate ca studii superioare in sectorul public dar nu in grupa de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna iunie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul 10 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pe perioada studiilor universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in luna iunie 2023.
Re: Pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 10/16/2022 10:56am
In acest caz presupunerea noastra si raspunsul sunt corecte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1