Subiect "Reducere varsta pensionare" Deschis de Adrian la data: 01/16/2022 10:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta pensionare
Scris de: Adrian la data: 01/16/2022 10:20am
Gen:masculin
Data nasterii:1.02.1970
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:grupa I: 8 ani, grupa II: 4 ani, condiții speciale: 16 ani, armata: 1 an
Intrebare: se poate obtine reducerea de 13 ani pentru grupele de munca prezentate si la ce data ma pot pensiona? Mulțumesc!
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/17/2022 3:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 februarie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in grupa I, 4 ani intregi lucrat in gr II de munca si 16 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 13 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 24 ani lucrat in conditii speciale si 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 13 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in data de 01 februarie 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1