Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de MARIANA la data: 04/28/2022 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 04/28/2022 6:32am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua , as vrea sa va intreb , daca am pensie la limita de varsta pot sa beneficiez si de salariu la stat ? Deci se poate cumula pensia cu salariu de la stat ? Multumesc
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/28/2022 9:41am
Legea actuala a pensiilor 263/2010 da dreptul cumularii pensiei pentru limita de varsta cu salariul castigat prin contract de munca, indiferent ca se lucreaza la stat sau la particular.
Exista domenii de activitate, cum ar fi in invatamant, in care se limiteaza acest drept prin statutul celor care lucreaza in acele domenii.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 04/29/2022 2:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc frumos pentru raspuns , dar este valabil si pentru cei ce ies la pensie limita de varsta conform legii 263/2020 , art 65 , alin 5 ?
Inca o data mii de multumiri !
Toate cele bune !
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 04/29/2022 2:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Scuze , legea pensiilor nr 263/2010 , art 65 , alin 5
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/29/2022 10:31am
Pentru acestia nu este valabila prevederea deoarece pensia acordata conform art 65 alin 5 din legea 263/2010 se numeste pensie anticipata partiala.
Cei care au pensie anticipata partiala nu pot cumula pensia cu salariul castigat prin contract de munca.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/08/2022 6:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua , conform articolului amintit din legea pensionarii , va rog , daca se poate , sa-mi spuneti cu ce acte doveditoare trebuie sa ma prezint la casa de pensii , tinand cont c-am locuit intr-o zona poluata ? Este vorba de cei 30 ani , care reduc varsta de pensionare . Multumesc anticipat pentru raspuns !
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/09/2022 7:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua , nu vreau sa deranjez prea mult , dar va rog daca se poate sa ma verificati si pe mine daca am introdus bine in programul dvs datele pentru calculul pensiei . Multumesc pentru tot ajutorul !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1