Subiect "calcul" Deschis de Paladescu Virgil la data: 07/17/2008 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul
Scris de: Paladescu Virgil la data: 07/17/2008 7:27am
Gen:M
Data nasterii:24.11.1947
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:se adauga si primele,depasirile,al 13-lea salariu si banii de Craciun si Pasti ?
programul nu functioneaza
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 07/17/2008 10:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Sumele luate in calcul la pensie sunt:
- inainte de aprilie 2001, cele pentru care s-a platit pensie suplimentara adica salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Cele enumerate de dv nu intra printre sporurile permanente
- dupa aprilie 2001 cele pentru care s-a platit CAS si care sunt continute in instiintarile anuale pe care Casa de Pensii le comunica asiguratilor. In aceasta perioada in principiu intregul venit lunar a fost supus CAS-ului, cu specificarea ca in perioada aprilie 2001- iulie 2007 sumele supuse CAS au fost limitate la maxim 5 salarii medii pe economie.
Daca este vorba de programul de estimare pensie precizati ce credeti dv ca nu functioneaza la program pentru a va ajuta sa-l utilizati. Noi am verificat si functioneaza.
Re: calcul
Scris de: Paladescu Virgil la data: 07/18/2008 1:37am
Gen:M
Data nasterii:24.11.1947
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:am incercat sa introduc in programul dvs. datele mele (nume, data nasterii,salariile din cartea de munca)si nu mi se permite
trebuie sa adaug un cod ceva ?
multumesc,
paladescu
Re: calcul
Scris de: la pensie la data: 07/18/2008 8:16am
Pentru intrare in programul de calcul pensie (logare) procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1