Subiect "varsta de pensionare" Deschis de ELENA la data: 05/30/2022 2:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: ELENA la data: 05/30/2022 2:49am
Gen: Feminin
Data nasterii: 08.08.1966
Stagiul de cotizare: 39 ani
Alte date: 5 ani si 6 luni lucrati in grupa a II a de munca
Intrebare:
Buna ziua,
matusa mea vrea sa se pensioneze si o intereseaza cu ce data se poate pensiona daca are 39 de ani vechime in munca si 5 ani si jumatate lucrati in grupa a II a de munca?
Multumesc .
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/30/2022 4:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data 08 iulie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni si realizeaza un stagiu de cotizare total de 40 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 3 luni adica in data de 08 noiembrie 2027.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 11 luni adica in data de 08 iulie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 57 ani si 11 luni, daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 2 ani si 6 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1