Subiect "pensie anticipata" Deschis de CUTLAC MARIA OTILIA la data: 05/30/2022 3:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: CUTLAC MARIA OTILIA la data: 05/30/2022 3:04am
Gen:feminin
Data nasterii:01.06.1966
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:in perioada 1997-2006, am lucrat cu 1/2 norma, in perioada august 1984-aprilie 1990 am avut grupa fiind angajata ca si fasonator mecanic
Intrebare:cand pot iesi la pensie si cum imi va afecta cuantumul acesteia faptul ca am fost angajata si cu 1/2 norma?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/30/2022 4:28am
Regretam ca nu putem sa va dau un raspuns clar si complet deoarece datele dv sunt incomplete.
Pentru datele prezentate va putem preciza :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data 01 mai 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a va preciza datele de pensionare cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca, pensie anticipata partiala sau pensie anticipata trebuie sa ne precizati :
- Daca in perioada lucrata cu jumatate de norma ati mai lucrat la alt angajator cu norma intreaga de 8 ore. Daca nu ati lucrat si norma intreaga precizati intervalul lucrat cu jumatate de norma cu zi/luna/an.
- Precizati in ce grupa de munca ati lucrat in perioada august 1984-aprilie 1990 deoarece nu este suficienta meseria. Pentru aceasta trebuie sa intrebati la angajator si sa cereti adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1