Subiect "punctaj cu pachet salarial" Deschis de Elena Luprea la data: 05/30/2022 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj cu pachet salarial
Scris de: Elena Luprea la data: 05/30/2022 6:13am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va prezint o situatie care nu este particulara,dar la care nu gasesc un raspuns nicaieri.
In anul iesirii la pensie salariatul mai lucreaza doar 3 luni din an.Acesta primeste in ultima luna un pachet salarial la plecarea din societate pentru care se plateste CAS .Aceasta suma a CAS-ului depaseste de cateva ori intregul salariu mediu lunar. Chiar daca numarul de puncte din ultima luna a angajatului este mare,prin transformarea lui in punctaj anual devine foarte mic.Nu putem sa ne pensionam toti in decembrie.
Intrebare: Nu este o dubla impozitare daca in ultimul an se imparte la 12 luni si nu la lunile lucrate ( in cazul acesta 3 ) in conditiile in care dupa cele 3 luni omul devine pensionar si nu mai datoreaza CAS? E ca si cum si-ar plati singur pensia mai multe luni .
Nu se incalca aici si principiul contritibutivitatii prin aplicarea aceleasi formule de calcul in ultimul an de activitate?
Multumesc pentru timpul acordat
Re: punctaj cu pachet salarial
Scris de: la pensie la data: 05/30/2022 8:38am
Regretam ca nu putem fi de acord cu dv si ca nu dorim sa discutam in contradictoriu.
Noi consideram ca actuala metoda de calcul este corecta.
Dupa actuala metoda de calcul pensionarul va beneficia de punctaje anuale proportional mai mici cu perioada lucrata din an atat in anul de incepere cat si la sfarsitul activitatii.
Incercati sa analizati dupa metoda propusa de dv un caz teoretic in care un salariat lucreaza numai cate o luna in 12 ani din total activitate fata de un altul care lucreaza fara intrerupere aceiasi ani avand salarii lunare egale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1