Subiect "Reducere varsta pensie militara dupa demisie" Deschis de ILIE ROMEO la data: 05/31/2022 4:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta pensie militara dupa demisie
Scris de: ILIE ROMEO la data: 05/31/2022 4:43pm
Gen:B
Data nasterii:17.12.1969
Stagiul de cotizare:32 de ani, din care 16 ani conditii speciale/gr.I, 5 ani conditii normale (in Romania), 11 ani conditii normale (in Belgia)
Alte date: 16 ani lucrati în politie (conditii speciale). Anterior am avut aproape 5 ani lucrati in civilie. Am plecat din politie prin demisie in 2011 deoarece am un copil bolnav(handicap mintal)si care nu a fost primit la varsta de 7 ani pentru a urma o scoala normala. Am plecat in Belgia pentru tratamentul copilului si urmarea unei scoli speciale. Am fost nevoit sa ma stabilesc aici si sa ma angajez pentru intretinerea familiei. Astfel am un stagiu de cotizare de inca 11 ani.
Intrebare: Care este varsta minima la care ma pot pensiona? Pot beneficia de reducerea varstei standard de pensionare in virtutea celor 16 ani lucrati in conditii speciale? La calculul total al stagiului de cotizare se pot cumula si anii lucrati in Belgia?
Re: Reducere varsta pensie militara dupa demisie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2022 2:35am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti drepturi la pensie atat in sectorul public cat si in sectorul militar astfel :
In sectorul Public :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 decembrie 2034 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani care se constituie din stagiul de cotizare lucrat in sectorul public (civilie) completat cu vechimea lucrata in sectorul militar.
In sectorul public nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru vechimea lucrata in grupa de munca in sistemul militar.
In sectorul militar :
Conform legii pensiilor 223/2015 art 19 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie de serviciu in data de 17 noiembrie 2029 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni.
Pentru aceasta pensie trebuie sa aveti vechimea minima de cotizare de 10 ani care se constituie din stagiul de cotizare lucrat in sectorul militar.
In sectorul militar se acorda reducerea varstei de pensionare pentru vechimea lucrata in grupa de munca numai la trecerea in rezerva daca se indeplinesc conditiile de varsta si vechime.
Re: Reducere varsta pensie militara dupa demisie
Scris de: romeo la data: 06/25/2022 7:24pm
Din cate stiu trecerea in rezerva este tot un efect al demisiei.
Re: Reducere varsta pensie militara dupa demisie
Scris de: la pensie la data: 06/26/2022 9:11am
Demisia este numai una din motivele trecerii in rezerva
Alte motive pentru care se trece in rezerva sunt :
- Reorganizrea unor unitati.
- Reducerea unor functii din statele de organizare.
- Clasarea ca inapt sau apt limitat pentru serviciu militar de catre comisiile de expertiza medico-militara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1