Subiect "PENSIONARE" Deschis de BLAGA IOAN la data: 06/02/2022 8:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIONARE
Scris de: BLAGA IOAN la data: 06/02/2022 8:17am
Gen:M
Data nasterii:15.02.1963
Stagiul de cotizare:40
Alte date: 6 ANI GRUPA II,
Intrebare:CARE VA FI COANTUMU PENSIEI ANTICIPATE
Re: PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 06/03/2022 9:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 15 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 41 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in data de 15 februarie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in data de 15 februarie 2023. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Nu va putem preciza valoarea pensiei pentruca aceasta depinde de salariile castigate pe perioada lucrata.
Pentru calculul pensiei am pus la dispozitie pe site un program de calcul pe care am vazut ca l-ati folosit insa valoarea corecta a pensiei depinde de corectitudinea datelor introduse.
Am verificat datele introduse de dv in programul utilizat si avem urmatoarele observatii :
1. Deoarece ati introdus date pana in luna februarie 2023, ceiace inseamna ca intentionati sa calculati pensie anticipata partiala si in acest caz nu trebuie introdusa perioada stagiului militar pentruca aceasta nu se ia in calculul pensiilor anticipate.
2. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - decembrie 1985 3 %
Intre ianuarie 1986 - decembrie 1990 6 %
Intre ianuarie 1991 - martie 1992 9 %
3, Ati selectat gresit pe o perioada de 11 luni codul "N" si ati introdus si salariu, perioada in care salariul trebuia inscris in carnetul de munca. In aceasta perioada programul ia in calcul salariul minim pe economie (in acea perioada era 330 lei).Deoarece in acea perioada dv ati introdus un salariu mai mare decat salariu minim corect este sa selectati codul "L".
4. Ati introdus salarii pe perioada viitoare, pana la data pensionarii si in aceast caz valoarea pensiei iesite din calcul se va modifica usor in fiecare luna.
5. Pentru calculul valorii pensiei trebuie sa introduceti in pagina de intrare, in caseta corespunzatoare un indice de corectie. Deoarece nu este stabilit, oficial, indicele de corectie pe anul 2023 va sfatuim sa introduceti cu titlu informativ pentru indicele de corectie 1.41 (folositi punctul in loc de virgula).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1