Subiect "calcul sporuri" Deschis de GIMBUTAN NICOLAE la data: 06/02/2022 9:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul sporuri
Scris de: GIMBUTAN NICOLAE la data: 06/02/2022 9:58am
Gen:M
Data nasterii:28.06.1965
Stagiul de cotizare:31 ANI
Alte date:
Intrebare:Nu stiu cum sa introduc sporurile de vechime,spor de noapte,va rog ajutatima.Din adeverinte am trecute urmatoarele sporuri;1985-1991-15% spor de noapte,1991-1995 25% spor de noapte,sporuri cu caracter permanent 1990-1995 10%.Am icercat calcularea pensiei dar nu stiu cum e cu sporurile.Va rog introduceti d-voastra sporurile.
Re: calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 06/02/2022 1:05pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 28 iunie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 2 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta in data de 28 iunie 2022.
Regretam ca prin regulile stabilite pentru acest site nu avem dreptul sa introducem date in programele dv dar va putem indruma cum sa le introduceti.
In acest sens va precizam ca aveti dreptul la urmatoarele sporuri cu caracter permanent :
1 Spor de vechime care se aplica automat fara a fi justificat prin adeverinta :
- Intre septembrie1986 - august 1988 3 %
- Intre septembrie1988 - martie 1992 6 %
2 Spor pentru orele de noapte :
- In perioada 1985 - 1991 in care ati primit spor de 15 % aplicat orelor de noapte beneficiati de un spor aplicat intregii sume lubnare de 4,72 %
- In perioada 1991 - 1995 in care ati primit spor de 25 % aplicat orelor de noapte beneficiati de un spor aplicat intregii sume lunare de 7,88 %
In perioada 1990 - 1995 ati primit spor de 10 %
In lunile in care se suprapun mai multe sporuri cu caracter permanent in procente se cumuleaza astfel :
Pentru luna ianuarie 1990 se cumuleaza sporul de vechime de 6 % cu sporul de ore de noapte de 4,72 % si spor permanent de 10 % si rezulta un spor total de 20,72 %.
De altfel pe anumite perioade ati procedat corect fara alua in calcul sporul de vechime.
4 Pentru anumite perioade ati introdus un spor in suma fixa si nu va putem preciza daca este corect deoarece nu cunoastem ce reprezinta acest spor.
Re: calcul sporuri
Scris de: Mariana Baciu la data: 06/02/2022 4:32pm
Gen:
Data nasterii:22.09.1960
Stagiul de cotizare:35 Ani 1 Luna SI 14 zile
Alte date:accord global,salariu de merit 4 Ani,ore suplimentare 3 Ani,prime SI gratification.
Intrebare:cu ce pensie definitiva VA Fi calculator?
Re: calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 06/03/2022 1:56am
Pentru doamna Baciu
Regretam ca nu va putem aprecia pensia dv deoarece aceasta se calculeaza in functie de sumele castigate in fiecare luna din perioada lucrata.
Daca aveti aceste date pentru calculul pensiei puteti utiliza programul de calcul de pe acest site, care poate fi accesat de pe pagina "Logare", urmand instructiunile afisate pe aceasta pagina.
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 in calculul pensiei nu se iau toate sumele primite asa cum precizam noi pe pagina "Baza de calcul a punctului pensiei" (accesibila de pe pagina principala a site-ului) cum ar fi sumele castigate in acord global, sumele primite pe orele suplimentare, prime sau gratificatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1