Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de MARIANA la data: 06/10/2022 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/10/2022 4:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua , conform art 65 , alin 5 din legea 263/2010 ,va rog , daca se poate , sa-mi spuneti cu ce acte doveditoare trebuie sa ma prezint la casa de pensii , tinand cont c-am locuit intr-o zona poluata ? Este vorba de cei 30 ani , care reduc varsta de pensionare .
Nu vreau sa deranjez prea mult , dar va rog daca se poate sa ma verificati si pe mine daca am introdus bine in programul dvs , datele pentru calculul pensiei . Multumesc anticipat pentru tot ajutorul !
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/14/2022 1:47am
Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 prevad ca pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, nediminuata, cu o anticipare de 2 ani, pentru faptul ca ati avut domiciliu in o zona cu poluare remanenta trebuie sa anexati la dosarul de pensie o adeverinta-tip eliberata de serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor competent, adica de catre serviciul public care se ocupa cu eliberarea cartilor de inentitate.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si nu am gasit erori aparente.
Nu putem sa precizam daca sporurile in % si in suma fixa introduse dupa aprilie 1992 sunt corecte deoarece nu cunoastem ce reprezinta aceste sporuri.
Verificati daca aceste sporuri sunt incluse si in salariul tarifar si daca acestea sunt sporuri cu caracter permanent, care fac parte din baza de calcul a punctajului pensiei, baza explicata pe larg de noi in pagina accesibila de pe pagina principala.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/16/2022 11:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs .
Re: pensie limita de varsta
Scris de: MARIANA la data: 06/16/2022 11:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Mulțumesc și pentru faptul ca ati verificat și mi-ati dat încrederea ca am lucrat bine ! Toate cele bune !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1