Subiect "Calcul varsta pensionare" Deschis de Andrei Romica la data: 06/16/2022 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul varsta pensionare
Scris de: Andrei Romica la data: 06/16/2022 4:30am
Gen: M
Data nasterii: 24.04.1965
Stagiul de cotizare: 16 ani si 7 luni
Alte date: Sunt pensionar militar din anul 2004, luna 10
Pe decizia de pensionare am vechime cumulata: 24 ani, 3 luni si 26 zile. Din aceasta vechime cumulata am 1 an lucrat inainte de armata, armata 1 an si 4 luni, Academia MIlitara 3 ani, 15 ani si 2 luni conditii deosebite de munca
Intrebare: Care este varsta cand pot iesi la pensie din sistemul public?
Multumesc
Re: Calcul varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/16/2022 5:17am
Am luat in calcul ca stagiul de cotizare de 16 ani si 7 luni este lucrat in sistemul public de pensii.
In sistemul public de pensii conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 24 aprilie 2030 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie aveti dreptul sa cumulati vechimea realizata in sectorul militar dar nu este necesara cumularea.
In sistemul public de pensii nu se acorda reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in sectorul militar in grupele de munca.
In sistemul public de pensii pentru a beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul vechimea din sectorul militar iar dv nu indepliniti aceasta conditie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1