Subiect "Data pensionare" Deschis de Anda Mandroiu la data: 06/19/2022 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data pensionare
Scris de: Anda Mandroiu la data: 06/19/2022 7:16am
Gen:F
Data nasterii: 4.Aug.1965
Stagiul de cotizare: 28 ani + 5 ani facultate la zi
Alte date:
*8ani si 7luni in gr.1 - 100%
*2ani gr.2 - 100%
*Am locuit in localitati poluate (Vatra Dornei=10ani, Braila =18 ani, Calarasi = 4 ani) cumulat =32 ani.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie?
Multumesc anticipat
Re: Data pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/19/2022 9:37am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 iunie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in grupa I si stagiul de 2 ani intreg lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii speciale si 2 an intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in data de 04 octombrie 2023.
Daca beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca nu mai beneficiati de anticiparea de 2 ani a varstei standard de pensionare pentru faptul ca ati avut domiciliul in zone cu poluare remanenta deoarece cele doua reduceri ale varstei standard de pensionare nu se cumuleaza.
Re: Data pensionare
Scris de: Anda Mandroiu la data: 06/20/2022 3:48am
Multumesc frumos pentru promtitudine
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1