Subiect "Pensionare la limita de varsta" Deschis de Cristea Ana Maria la data: 06/20/2022 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare la limita de varsta
Scris de: Cristea Ana Maria la data: 06/20/2022 3:58am
Gen:feminin
Data nasterii:27.04.1963
Stagiul de cotizare:36 ani si 10 luni
Alte date:grupa a II-a de munca - 8 ani si 6 luni (aug1984-martie 1992)
Intrebare:cand pot sa ies la pensie la limita de varsta
Re: Pensionare la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/20/2022 8:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 27 septembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In perioada indicata de dv ca fiind lucrata in grupa II sunt 7 ani si 6 luni lucrate si pentru aceasta perioada am facut calculul.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 7 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 1 luna adica in data de 27 mai 2023.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Pensionare la limita de varsta
Scris de: Cristea Ana Maria la data: 06/20/2022 9:21am
Gen:feminin
Data nasterii:27.04.1963
Stagiul de cotizare:36 ani si 10 luni
Alte date:grupa II 8 ani si 10 luni (august 1984 - martie 1993)
Intrebare:va rog sa ma scuzati, dar am gresit perioada in care am lucrat in grupa II.Revin cu aceeasi intrebare - Cand pot sa ies la pensie pentru limita de varsta. Multumesc !
Re: Pensionare la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/20/2022 1:17pm
In urma modificarii datelor raspunsul nostru se modifica astfel :
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 10 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 8 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 9 luni adica in data de 27 ianuarie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1