Subiect "Pensie limita varsta cu 18 ani si 8 luni lucrati" Deschis de Bulboaca Ramona la data: 06/23/2022 6:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita varsta cu 18 ani si 8 luni lucrati
Scris de: Bulboaca Ramona la data: 06/23/2022 6:42am
Gen:F
Data nasterii:08.07.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Am primit decizie de pensionare la limita de varsta pt 18 ani, 8 luni si 21 zile lucrate cu o valoare a pensiei de 474 lei . Va rog sa imi spuneti daca este corect. Doresc sa contest decizia si as dori care este exact textul legal in vigoare .Din cate stiu trebuie luat in calcul un procent din salariu minim la care se adauga un procent in functie de anii lucrati peste cei 15 necesari pt pensionare limita varsta. Va multumesc anticipat!
Re: Pensie limita varsta cu 18 ani si 8 luni lucrati
Scris de: la pensie la data: 06/23/2022 9:47am
Nu putem aprecia noi dupa aceste date daca pensia a fost calculata corect.
Actuala lege a pensiilor nu are o asemenea prevedere privind modul de calcul al pensiei descris de dv.
In prezent pensia se calculeaza astfel :
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind veniturile realizate de dv la salariul mediu pe economie din luna respectiva
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din anul respectiv la 12.
- Se calculeaza un punctaj mediu anual al pensiei impartind suma punctajelor anuale realizate pe toata perioada lucrata la stagiul completat de cotizare, care depinde de data de nastere. In cazul dv stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 10 luni.
- Se calculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie din luna in care se plateste pensia.
Pentru acest mod de calcul am pus la dispozitie un program de calcul pensie unde am vazut ca ati deschis un program cu datele dv, insa din pacate nu ati introdus date decat in pagina de intrare. In aceasta pagina nu ati introdus indicele de corectie care presupunem ca este 1.41.
Daca aveti datele necesare continuati introducerea datelor in toata perioada lucrata.
Daca nu aveti datele necesare cereti la Casa de pensii buletinul de calcul pensie si vi se va da un tabel cu veniturile realizate de dv pe perioada lucrata.
Daca aveti dificultati in introducerea datelor sau daca doriti verificarea datelor reveniti si solicitati ajutorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1