Subiect "cand pot iesi la pensie anticipata partial?" Deschis de luciana la data: 06/24/2022 8:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie anticipata partial?
Scris de: luciana la data: 06/24/2022 8:31am
Gen:F
Data nasterii:08.02.1965
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 7 LUNI (in care este inclus somajul si concediul medical)
Alte date:In prezent angajata, am 3 ani si 5 luni de grupa a 2 a intre anii 1988 si 1992
Intrebare: cand pot depune cererea pentru pensia anticipata partial; se ia calcul ca supliment la stagiul de cotizare lunile pentru munca din grupa a 2 a? Va multumesc anticipat!
Re: cand pot iesi la pensie anticipata partial?
Scris de: la pensie la data: 06/24/2022 1:41pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 08 moiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in grupa II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii minime de 5 ani lucrate in grupele I sau II de munca.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 9 luni adica in data de 08 noiembrie 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa 08 noiembrie 2022 daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Re: cand pot iesi la pensie anticipata partial?
Scris de: luciana la data: 03/21/2023 9:34am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 08 moiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in grupa II de munca nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii minime de 5 ani lucrate in grupele I sau II de munca.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 9 luni adica in data de 08 noiembrie 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa 08 noiembrie 2022 daca va completati stagiul de cotizare cu 2 ani si 5 luni si realizati stagiul complet de cotizare de 34 ani.



Daca incadrarea in grupa a 2 a s-a facut in baza HG nr. 1223/1990, dupa cum este inscris in cartea de munca si legea pensiilor aplicabila mie AZI nu este LEGEA nr. 3/1977 unde se preciza obligativitatea a min 5 ani pentru a primi 1 an si 3 luni/1 an lucrat, de ce nu se mi se ia in considerare stagiul suplimentar de 3 luni la an indiferent de cati ani sunt lucrati in grupa a 2a?!

Scuzati insistenta, dar vreau sa ies la pensie cat mai repede...

MULTUMESC
Re: cand pot iesi la pensie anticipata partial?
Scris de: la pensie la data: 03/21/2023 10:52am
Ne pare rau pentru dv dar modul de calcul al stagiului de cotizare suplimentar pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca inainte de 01 aprilie 2001 se face conform art 16 din legea pensiilor 3/1977 in vigoare in perioada lucrata in grupa de munca.
Aceasta prevedere este conform art 17 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 in vigoare in prezent.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1