Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de palaga constantin la data: 07/04/2022 1:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: palaga constantin la data: 07/04/2022 1:56am
Gen:m
Data nasterii:04.06.1970
Stagiul de cotizare:32,8
Alte date:
Intrebare:cand pot depune dosarul avand urmatoarele date:11,5 ani grupa speciala din 15.10.90/01.04.2001sidin 01.09.2021 pana an prezent ;19.11 ani grupa 2 din 01.04.2001/01.09.2021 si 1 an armata lucrati an exploatarea carbunelui.MULTUMESC.
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/04/2022 7:34am
Datele privind stagiile de cotizare lucrate in grupa de munca sunt neclare fiindca in intervalele indicate de dv sunt alte stagii si in plus grupele de munca au fost numite diferit in sensul ca grupele de munca I si II au fost numite inante de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele echivalente au fost numite conditii speciale si conditii deosebite.
Noi am luat in calcul 10 ani si 5 luni lucrati in grupa I, 10 luni lucrate in conditii speciale si 19 ani si 11 luni lucrati in conditii deosebite.
Pentru stagiile de mai sus lucrate in grupele de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 11 ani si 8 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 4 luni.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa I a fost asimilat cu grupa conditii speciale si pentru 11 ani intregi lucrati in conditii speciale si 20 ani intregi lucrati in conditii deosebite (completat cu o luna neutilizata la grupa conditii speciale) beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare de 12 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 10 luni adica in data de 04 aprilie 2023.
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: palaga constantin la data: 07/04/2022 5:19pm
la pensie :
Datele privind stagiile de cotizare lucrate in grupa de munca sunt neclare fiindca in intervalele indicate de dv sunt alte stagii si in plus grupele de munca au fost numite diferit in sensul ca grupele de munca I si II au fost numite inante de 01 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele echivalente au fost numite conditii speciale si conditii deosebite.
Noi am luat in calcul 10 ani si 5 luni lucrati in grupa I, 10 luni lucrate in conditii speciale si 19 ani si 11 luni lucrati in conditii deosebite.
Pentru stagiile de mai sus lucrate in grupele de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 11 ani si 8 luni si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 4 luni.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa I a fost asimilat cu grupa conditii speciale si pentru 11 ani intregi lucrati in conditii speciale si 20 ani intregi lucrati in conditii deosebite (completat cu o luna neutilizata la grupa conditii speciale) beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare de 12 ani si 2 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani si 10 luni adica in data de 04 aprilie 2023.
VA MULTUMESC FOARTE MULT SI VA DORESC ATAT DUMNEAVOASTRA CAT SI ANTREGII ECHIPE MULTA SANATATE SII FERICIRE !!
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: MARIANA NADASAN la data: 08/11/2022 4:23am
Gen:F
Data nasterii:30.11.1967
Stagiul de cotizare:34
Alte date:GRUPA A 2 A -6 ANI SI 7 LUNI
Intrebare:Buna ziua,
as dori sa stiu cand ma pot pensiona , chira si anticipat partial. Vechimea in munca este din 18.01.1988 si am lucrat in conditii deosebite 6 ani si 7 luni.
Va multumesc
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 08/11/2022 9:02am
Pentru doamna Nadasan.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 30 noiembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in data de 30 noiembrie 2028.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 58 ani adica in data de 30 noiembrie 2025. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1