Subiect "pensionare cu grupa1 de munca" Deschis de calin ioana la data: 08/11/2022 2:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare cu grupa1 de munca
Scris de: calin ioana la data: 08/11/2022 2:04pm
Gen:feminin
Data nasterii:13.08.1967
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:grupa 1 -15 ani si 6 luni
Intrebare:Daca in perioada pt care mi-a fost eliberata adeverinta de lucru in grupa 1 de munca am fost in concediu de maternitate 2 ani, acestia se scad din cei 15ani si 6 luni la calculul varstei de pensionare?
Re: pensionare cu grupa1 de munca
Scris de: la pensie la data: 08/12/2022 8:25am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 august 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Conform prevederilor Ordinului 50/1990 si ale legii pensiilor 263/2010 se considera stagiu de cotizare in grupa I de munca sau conditii speciale pe perioada concediului de odihna sau a celui de incapacitate temporara de munca daca in ziua premergatoare a acestei situatii s-a lucrat in acea grupa. Concediu de maternitate sau de crestere copil nu se incadreaza in aceste situatii. Deci perioada nominalizata de dv nu se incadreaza in grupa I de munca.
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 6 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 13 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni adica in data de 13 februarie 2024.
Re: pensionare cu grupa1 de munca
Scris de: ioana calin la data: 08/12/2022 9:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: MULTUMESC MULT!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1