Subiect "Pensie civila" Deschis de Laura Dinca la data: 09/26/2022 7:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie civila
Scris de: Laura Dinca la data: 09/26/2022 7:28am
Gen:B
Data nasterii:14,08,1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:perioada lucrata in civilie dupa iesirea la pensie militara, cum se calculeaza la pensie. Ma gandesc ca anii lucrati( 2015-2022)nu se impart la stagiul complet de cotizare(35), ci la diferenta dintre stagiul complet de cotizare 35 ani si stagiul complet de cotizare prevazut de legea militara (20 ani), rezultand 15 ani. este corect?
In decembrie 2015 s-a iesit la pensia militara. multumesc mult.
Re: Pensie civila
Scris de: la pensie la data: 09/26/2022 9:13am
In srctorul public de pensii (in civilie), conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 august 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru realizarea stagiului minim de cotizare necesar pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta in sectorul public se iau in calcul si anii de vechime din sectorul militar..
Nu poate beneficia de pensie anticipata partiala in sistemul public deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul complet de cotizare, care in acest caz este de 35 ani, fara a fi completat cu vechimea realizata in sectorul militar.
Pensia pentru limita de varsta de care are dreptul in data de 14 august 2023 se iau in calcul perioadele lucrate in sectorul public iar punctajul mediu se calculeaza, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, utilizand stagiul complet de cotizare din sectorul public de 35 ani.
Daca pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta din sectorul public actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o noua lege calculul punctajului mediu se va face conform prevederilor noii legi a pensiilor.
Re: Pensie civila
Scris de: Laura Dinca la data: 09/27/2022 6:18am
la pensia pentru limita de vatrsta in 14 august 2023 se iau in calcul perioadele lucrate in sectorul public iar punctajul mediu se calculeaza, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, utilizand stagiul complet de cotizare din sectorul public de 35 ani.
Daca pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta din sectorul public actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o noua lege calculul punctajului mediu se va face conform prevederilor noii legi a pensiilor.
Va rog sa imi explicati punctual. pe decizia pensiei militare 12,2015 scrie asa: stagiu total de cotizare realizat 38 ani si 5 luni, stagiu complet cotizare prevazut de lege 20 ani, numar puncte realizate 50,06376 (punctaj mediu anual 2,50318 din care aferent stagiu civilie 0,73890)
pentru perioada 01.2016 -08.2022 are realizate 6,977 numar puncte totale realizate. Intrebarea este: numarul total al punctelor realizate DIN 2016-2022 la cati ani se impart pentru a afla punctajul mediu anual.
Re: Pensie civila
Scris de: la pensie la data: 09/28/2022 4:46am
Decizia la care va referiti este o decizie emisa de Casa de pensii teritoriala din sectorul public.
In perioada anilor 2010 - 2015 sectorul militar de pensii a fost integrat in sectorul public de pensii si cei care au activat in sectorul militar au primit pensii calculate conform prevederilor legii pensiilor 263/2010.
Incepand cu 01 ianuarie 2016 sectorul militar de pensii s-a separat de sistemul public, s-au creat Case sectoriale de pensii in sectorul militar si pensiile celor care au activat in sectorul militar au fost calculate conform legii pensiilor 223/2015
Pensiile celor care au lucrat in sectorul militar si au fost calculate in perioada 2010 - 2015 au fost recalculate conform legii pensiilor militare 223/2015 existand posibilitatea ca sa se opteze pentru mentinerea pensiilor calculate conform prevederilor legii pensiilor din sectorul public 263/2010.
In consecinta nu suntem siguri ca persoana in cauza primeste pensia conform acestei decizii sau i s-a recalculat pensia si i s-a dat o noua decizie prin care se acorda o pensie militara nu in functie de punctajul mediu ci in functie de gradul avut la data iesirii la pensie.
Revenim cu precizarea ca :
Pensia pentru limita de varsta de care are dreptul in data de 14 august 2023 se iau in calcul perioadele lucrate in sectorul public iar punctajul mediu se calculeaza, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, utilizand stagiul complet de cotizare din sectorul public de 35 ani.
Daca pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta din sectorul public actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o noua lege calculul punctajului mediu se va face conform prevederilor noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1