Subiect "Pensie anticipata parital" Deschis de Sorina la data: 09/30/2022 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata parital
Scris de: Sorina la data: 09/30/2022 8:00am
Gen: F
Data nasterii:septembrie 1965
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare: Sunt cadru didactic. Ma pot pensiona anticipat partial cu 5 ani inaintea implinirii varstei standard? Sau am un alt regim de pensionare anticipata?
Re: Pensie anticipata parital
Scris de: la pensie la data: 09/30/2022 9:04am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna iulie 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 10 luni adica in luna iulie 2023 . Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Conform statutului cadrelor didactice pentru pensionarea in cursul anului scolar aveti nevoie de aprobarea conducerii scolii sau a inspectoratului scolar. Deci este recomandat sa cereti pensie anticipata partiala in data de 01 septembrie 2023 asa cum am nai precizat ca raspuns la un mesaj al dv, anterior.
Re: Pensie anticipata parital
Scris de: Sorina la data: 09/30/2022 10:32am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru lamurire! Nu eram sigura, pentru ca am gasit pareri cum ca in invatamant se accepta pensionarea anticipata partiala cu 3 ani inainte, nu cu 5 ani, dupa cum m-ati informat.
Re: Pensie anticipata parital
Scris de: la pensie la data: 10/02/2022 11:26am
A fost o asemenea prevedere in statutul cadrelor didactice insa a fost abrogata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1