Subiect "Indemnizatie pensie" Deschis de Stanciuc Elvira la data: 11/02/2022 9:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indemnizatie pensie
Scris de: Stanciuc Elvira la data: 11/02/2022 9:38am
Gen:F
Data nasterii:22.06.2022
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare: Daca am depus dosarul pentru pensionare anticipata in noiembrie 2020, dar nu am iesit inca la pensie, indemnizatia de pensionare ramane cea calculata in 2020 (cu toate ca am mai cotizat peste 2 ani), daca ma pensionez in iunie 2023 ? Va multumesc!
Re: Indemnizatie pensie
Scris de: la pensie la data: 11/02/2022 11:07am
Data nasterii este gresita si nu putem determina daca in iunie 2023 va pensionati cu pensie pentru limita de varsta sau incetati activitatea si puneti in plata pensia anticipata partiala.
Daca in iunie 2023 incetati activitatea si puneti in plata pensia anticipata partiala pensia nu se recalculeaza si valoarea pensiei primite este cea calculata inmultind punctajul mediu diminuat cu valoarea punctului de pensie din iunie 2023.
Daca in iunie 2023 treceti de la pensia anticipata partiala diminuata la pensie pentru limita de varsta se elimina diminuarea, se recalculeaza pensia prin introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa pensionare cu pensie anticipata partiala si punctajul mediu marit se inmulteste cu valoarea punctului de pensie din iunie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1