Subiect "Dosar respingere pensie si redepunere" Deschis de OLTEANU ILEANA-DANIELA la data: 11/07/2022 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: OLTEANU ILEANA-DANIELA la data: 11/07/2022 4:35am
Gen:F
Data nasterii:06.08.1966
Stagiul de cotizare:37 SI 8 LUNI
Alte date:handicap accentuat 01.11.1999
Intrebare:ce acte imi trebuie pentru redepunere dosar de pensie limita de virsta cu handicap accentuat, in afara de decizia de respingere 16.12.2021, ce acte imi mai trebuie sa depun? ca cei de la casa de pensie nu mi-a raspuns la mail
Re: Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: la pensie la data: 11/07/2022 9:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare lucrat in stare de handicap, in data de 06 iulie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 10 ani daca aveti lucrat un stagiu de cotizare in stare de handicap accentuat de minim 23 ani si 2 luni. Acest stagiu il realizati in data de 01 ianuarie 2023 daca ati lucrat continuu dupa 01 noiembrie 1999 si in aceasta perioada nua ati avut invoiri sau concedii fara plata.
Nu ati precizat motivul pentru care a fost respins dosarul de pensionare depus de dv in data de 16 decembrie 2021 si nici daca dupa respingere ati recuperat actele din dosarul respins.
Daca la dosarul respins ati atasat toate actele necesare si singurul motiv a fost faptul ca la acea data nu aveati stagiul de cotizare de 23 ani si 2 luni lucrat in stare de handicap accentuat atunci la dosarul pe care il veti redepune trebuie sa depuneti urmatoarele acte :
- o noua cerere de pensionare
- un nou certificat de handicap din care este mentionat ca este eliberat in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta conform art 58 din legea 263/2010
- actele depuse in decembrie 2021 in dosarul respins.
- o adeverinta de salariat eliberata de de angajatorul la care lucrati in momentul redepunerii dosarului
Nu este este obligatoriu sa depuneti decizia de respingere a dosarului depus in decembrie 2021.
Re: Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: OLTEANU ILEANA-DANIELA la data: 11/08/2022 1:23am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare lucrat in stare de handicap, in data de 06 iulie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 10 ani daca aveti lucrat un stagiu de cotizare in stare de handicap accentuat de minim 23 ani si 2 luni. Acest stagiu il realizati in data de 01 ianuarie 2023 daca ati lucrat continuu dupa 01 noiembrie 1999 si in aceasta perioada nua ati avut invoiri sau concedii fara plata.
Nu ati precizat motivul pentru care a fost respins dosarul de pensionare depus de dv in data de 16 decembrie 2021 si nici daca dupa respingere ati recuperat actele din dosarul respins.
Daca la dosarul respins ati atasat toate actele necesare si singurul motiv a fost faptul ca la acea data nu aveati stagiul de cotizare de 23 ani si 2 luni lucrat in stare de handicap accentuat atunci la dosarul pe care il veti redepune trebuie sa depuneti urmatoarele acte :
- o noua cerere de pensionare
- un nou certificat de handicap din care este mentionat ca este eliberat in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta conform art 58 din legea 263/2010
- actele depuse in decembrie 2021 in dosarul respins.
- o adeverinta de salariat eliberata de de angajatorul la care lucrati in momentul redepunerii dosarului
Nu este este obligatoriu sa depuneti decizia de respingere a dosarului depus in decembrie 2021.

In perioada noiembrie 1999 am avut concediul medical 6 luni si noiembrie 2000 3 luni de medical, lucrez din 04.03.1985 pana in prezent si perioada de pandemie in somaj tehnic iar din luna iulie 2021 am inceput sa lucrez. De la casa de pensii am reusit doar sa iau cartea de munca original si de la arhiva mi-a spus ca imi trebuie decizia de respingere (respins ca am avut cei 23 ani si 2 luni de handicap accentuat) si nu mi-a spus ce acte trebuie depuse din nou, ce am acum am numai copii originalele au ramas in casa de pensii nu mi le a dat nu stiu din ce motive, rog frumos sa-mi spune-ti in afara de decizie respingere, certificatul de handicap cu iesire la pensie limita de virsta este in original, ce as mai putea depune la dosar
Re: Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: OLTEANU ILEANA-DANIELA la data: 11/08/2022 1:24am
OLTEANU ILEANA-DANIELA :
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare lucrat in stare de handicap, in data de 06 iulie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu pana la 10 ani daca aveti lucrat un stagiu de cotizare in stare de handicap accentuat de minim 23 ani si 2 luni. Acest stagiu il realizati in data de 01 ianuarie 2023 daca ati lucrat continuu dupa 01 noiembrie 1999 si in aceasta perioada nua ati avut invoiri sau concedii fara plata.
Nu ati precizat motivul pentru care a fost respins dosarul de pensionare depus de dv in data de 16 decembrie 2021 si nici daca dupa respingere ati recuperat actele din dosarul respins.
Daca la dosarul respins ati atasat toate actele necesare si singurul motiv a fost faptul ca la acea data nu aveati stagiul de cotizare de 23 ani si 2 luni lucrat in stare de handicap accentuat atunci la dosarul pe care il veti redepune trebuie sa depuneti urmatoarele acte :
- o noua cerere de pensionare
- un nou certificat de handicap din care este mentionat ca este eliberat in vederea acordarii pensiei pentru limita de varsta conform art 58 din legea 263/2010
- actele depuse in decembrie 2021 in dosarul respins.
- o adeverinta de salariat eliberata de de angajatorul la care lucrati in momentul redepunerii dosarului
Nu este este obligatoriu sa depuneti decizia de respingere a dosarului depus in decembrie 2021.

In perioada noiembrie 1999 am avut concediul medical 6 luni si noiembrie 2000 3 luni de medical, lucrez din 04.03.1985 pana in prezent si perioada de pandemie in somaj tehnic iar din luna iulie 2021 am inceput sa lucrez. De la casa de pensii am reusit doar sa iau cartea de munca original si de la arhiva mi-a spus ca imi trebuie decizia de respingere (respins ca nu am avut cei 23 ani si 2 luni de handicap accentuat) si nu mi-a spus ce acte trebuie depuse din nou, ce am acum am numai copii originalele au ramas in casa de pensii nu mi le a dat nu stiu din ce motive, rog frumos sa-mi spune-ti in afara de decizie respingere, certificatul de handicap cu iesire la pensie limita de virsta este in original, ce as mai putea depune la dosar
Re: Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: la pensie la data: 11/08/2022 9:22am
Daca nu ati recuperat actekle in original, depuse in dosarul din decembrie 2021, credem ca la dosarul nou de pensionare trebuie sa depuneti decizia de respingere pentru a fi recuperate actele in original din vechiul dosar.
Pe langa decizia de respigere trebuie sa mai inlocuiti cererea de pensionare si certificatul de handicap.
Mai trebuie sa depuneti o adeverinta de salariat eliberata de angajatorul la care lucrati in momentul redepunerii dosarului pentruca acum casa de pensii trebuie sa anunte si angajatorul in cazul emiterii deciziei dv de pensionare.
Re: Dosar respingere pensie si redepunere
Scris de: OLTEANU ILEANA-DANIELA la data: 11/09/2022 2:19am
Gen:F
Data nasterii:06.08.1966
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc frumossi o zi placuta!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1