Subiect "Varsta de pensionare" Deschis de Dorin Buiuc la data: 11/18/2022 6:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta de pensionare
Scris de: Dorin Buiuc la data: 11/18/2022 6:22am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:17 ani 3 luni 22 zile
Alte date:
Intrebare:
Din anii cotizati am 11 ani si 6 luni grupa a 2 a 75% conform adeverintei pentru grupa de munca.
Lcum am varsta de 63 ani si 2 luni.
Pot iesi la pensie inainte de 65 ani?
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/18/2022 8:30am
Nu puteti iesi la pensie pentru limita de varsta sau anticipata inainte de varsta de 65 ani. Puteti iesi la pensie de invaliditate inainte de 65 ani daca din cauza unei afectiuni capacitatea dv de munca scade sub 50 % si sunteti incadrat in un grad de invaliditate.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 26 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca in procent de 75 % beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 19 ani, 3 luni si 22 zile.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu beneficiati nici de pensie anticipata partiala, diminuata, inainte de varsta de 65 ani din aceiasi cauza, ca nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Dorin Buiuc la data: 11/18/2022 9:38am
la pensie :
Nu puteti iesi la pensie pentru limita de varsta sau anticipata inainte de varsta de 65 ani. Puteti iesi la pensie de invaliditate inainte de 65 ani daca din cauza unei afectiuni capacitatea dv de munca scade sub 50 % si sunteti incadrat in un grad de invaliditate.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 26 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca in procent de 75 % beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 19 ani, 3 luni si 22 zile.
Pentru stagiul de cotizare lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu beneficiati nici de pensie anticipata partiala, diminuata, inainte de varsta de 65 ani din aceiasi cauza, ca nu aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Dorin Buiuc la data: 11/18/2022 9:45am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:Romania 17 ani 3 luni 22 zile, Germania 283 luni
Alte date:
Intrebare:
Aceeasi intrebare, numai ca am uitat sa spun ca locuiesc in Germania din 1996 si cumulati anii de munca Romania+Germania fac mai mult de 35 ani
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Dan la data: 11/18/2022 11:42am
Dorin Buiuc :
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:Romania 17 ani 3 luni 22 zile, Germania 283 luni
Alte date:
Intrebare:
Aceeasi intrebare, numai ca am uitat sa spun ca locuiesc in Germania din 1996 si cumulati anii de munca Romania+Germania fac mai mult de 35 ani


Cumularea anilor de munca in mai multe state UE sa face numai la calculul pensiei comunitare ,cind conditiile de pensionare sunt indeplinite pentru fiecare stat in parte conform legislatiei proprii.
Nici in Germania si nici in Romania nu aveti dreptul la pensie anticipata.Singura difernta este ca pentru Romania puteti cere pensia pentru limita de virsta la 65 de ani, adica pe 26.09.2024, iar in Germania pe 26.07.2025 ( adica la 65 de ani si 10 luni acum !!! )Se preconizeza cresterea virstei de pensionare pina in 2029 ,la 67 de ani in Germania.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/18/2022 1:29pm
In acest caz daca faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in Germania, in Romania realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Iar pentru un stagiu de cotizare de 8 ani intregi (lucrat efectiv ) in grupa II de munca, asimilat cu grupa conditii deosebite, beneficiati de o reducere cu 2 ani si 8 luni a varstei standard de pensionare si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pentru dosarul de pensie din Romania aveti urmatoarele variante de depunere astfel :
- Personal, la casa teritoriala (judeteana) de pensii unde ati avut ultimul domiciliu in Romania.
- Prin o persoana care locuieste in Romania, imputernicita de catre dv prin procura eliberata de un consulat sau de catre ambasada Romaniei in Germania. In acest caz dosarul se depune la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
- La institutia care se ocupa cu pensiile in Germania. Aceasta varianta este cea care face ca emiterea deciziei de pensionare sa dureze foarte mult deoarece procedura se realizeaza prin corespondenta intre cele doua institutii care se ocupa cu pensiile din cele doua tari.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Dorin Buiuc la data: 11/19/2022 7:05am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns, deci pentru 11 ani grupa a 2 a cu 75% avem 8 ani cu 100%, si se castiga 2 ani si 8 luni la pensie.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/19/2022 7:38am
Da ati inteles corect.
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Staneci Traian la data: 11/25/2022 6:21am
Gen:Masculin
Data nasterii: 07,0,1960
Stagiul de cotizare: vechime in munca 18 ani si 4 luni grupa a II a
Alte date: vechime 1 an si o luna fara grupa
Am 62 ani si 5 luni
Intrebare: la vechimea mentionata mai sus pot depune dosarul pentru pensie ? ma incadrez?
Multumesc anticipat!
Re: Varsta de pensionare
Scris de: Staneci Traian la data: 11/25/2022 6:22am
Gen:Masculin
Data nasterii: 07,06,1960
Stagiul de cotizare: vechime in munca 18 ani si 4 luni grupa a II a
Alte date: vechime 1 an si o luna fara grupa
Am 62 ani si 5 luni
Intrebare: la vechimea mentionata mai sus pot depune dosarul pentru pensie ? ma incadrez?
Multumesc anticipat!
Re: Varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/25/2022 7:45am
Pentru domnul Staneci
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 07 iunie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 18 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 23 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de cotizare dr 18 ani intregi lucrat in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de pensionare de 6 ani insa dv nu beneficiati de aceasta reducere deoarece aceasta se acorda numai daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1