Subiect "Pensie de boala sau anticipata partiala" Deschis de I.Pietrosanu la data: 11/18/2022 11:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de boala sau anticipata partiala
Scris de: I.Pietrosanu la data: 11/18/2022 11:44am
Gen:F
Data nasterii: 26.06.1965
Stagiul de cotizare: 34 ani si 2 luni
Alte date: 6 ani in grupa II intre 1988 si 1994
Intrebare: Mi-ati raspuns mai demult ca pot depune dosarul pentru pensie anticipata partiala in 26 aprilie 2023. In decembrie urmeaza sa depun actele medicale la comisia de expertiza pentru decizia medicala de invaliditate (neoplasm mamar cu mastectomie). Va rog sa imi spuneti daca acordarea unei pensii de invaliditate de grad II sau III este mai avantajoasa avand in vedere ca am deja stagiul complet de cotizare sau sa astept pana in aprilie 2023 si sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala? Nu am gasit nicaieri modul de calcul al pensiei de invaliditate. Multumesc
Re: Pensie de boala sau anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/18/2022 2:06pm
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni adica in data de 26 aprilie 2028.
Pentru stagiul de cotizare de 6 ani intregi lucrati in Grupa II de munca asimilati cu grupa conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni adica in data de 26 aprilie 2026.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 10 luni adica in data de 26 aprilie 2023.
Aveti dreptul la pensie de invaliditate la data incadrarii in un grad de invaliditate.
Dintre pensie anticipata partiala si pensia de invaliditate este avantajoasa cea de invaliditate deoarece:
- Pensia de invaliditate se calculeaza similar cu pensia anticipata partiala dar nu se mai diminuiaza proportional cu perioada de anticipare asa cum se face la cea anticipata partial
- La trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta pensia se recalculeaza si perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza cu stagiu de cotizare si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1