Subiect "Reducerea varstei de pensionare" Deschis de Niculae la data: 11/23/2022 11:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei de pensionare
Scris de: Niculae la data: 11/23/2022 11:10am
Gen:M
Data nasterii:05.06.1967
Stagiul de cotizare:35 ani,stagiul total44 ani, 5luni si 29zile la 1.08.2022
Alte date:Grupa I/ 14 ani,8 luni si 10 zile.
Intrebare:Care este reducerea de care pot beneficia si la ce varsta pot iesi la pensie.Multumesc.
Re: Reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/24/2022 3:19am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 05 iunie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in data de 05 iunie 2025.
Re: Reducerea varstei de pensionare
Scris de: Monica Bilteanu la data: 12/08/2022 4:39am
Gen F
Data nasterii:06.011969
Stagiul de cotizare:1990
Alte date:11 ani gr 2
Intrebare: când pot sa ies la pensie anticipat?ma puteți ajuta ? Lucrez din 1990 pana în prezent am 11 ani gr 2
Pot sa ies mai repede ?
La ce vârstă?
Re: Reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/08/2022 10:49am
Pentru doamna Bilteanu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 06 ianuarie 2032 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de cca 34 ani si 9 luni. Stagiul de cotizare total este aproximativ pentruca nu ati precizat ziua si luna in care ati inceput activitatea
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in data de 06 mai 2028 daca atunci aveti stagiul de cotizare total de 35 ani, incluzand si stagiul de cotizare suplimentar pentru perioada lucrata in grupa de munca.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 58 ani adica in data de 06 ianuarie 2027, daca atunci aveti stagiul de cotizare total de 35 ani, incluzand si stagiul de cotizare suplimentar pentru perioada lucrata in grupa de munca. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1