Subiect "Pensie" Deschis de STOICA EMILIA BOBOCICA la data: 01/13/2023 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: STOICA EMILIA BOBOCICA la data: 01/13/2023 5:50am
Gen:F
Data nasterii:16,03,1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu sunt la pensie , Brasov, dar doresc sa pun o intrebare, la general vorbind. In legatura cu o prietena care a depus dosar de pensie internationala. Locuieste si munceste in Italia. A depus dosarul de pensionare acolo pentru perioada lucrata in Romania. Fiind si absolventa de facultate a adaugat la dosar si Adeverinta de la facultate care dovedeste ca a terminat-o la zi, 5 ani (in original) inclusiv copie dupa diploma. De la Vaslui (acolo a ajuns dosarul) spun ca este incomplet deoarece copia dupa diploma nu-i legalizata. Intrebare. Daca o Institutie din Romania elibereaza o Adeverinta (in original trimisa) din care atesta da ai absolvit facultatea la zi, 5 ani, nu este SUFICIENT pentru a fi luata in calcul? De ce mai trebuie si legalizata diploma? Mentionez ca dosarul de pensie a fost depus corect prin Institutia din Italia de catre persoana autorizata care a scanat toate actele si le-a transmis in Romania. Multumesc anticipat!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 01/13/2023 7:12am
Suntem de acord cu dv, in prezent copia se face prin xeroxarea actului original si copia nu mai trebuie legalizata. Institutia la care se depune actul original si copia are obligatia sa verifice daca cele doua exemplare sunt identice si sa returneze originalul.
Din pacate dupa modificarea legii pensiilor 263/2010 a fost eliminata posibilitatea depunerii de contestatie si daca nu se reuseste sa fie convins functionarul de la Casa Judeteana de Pensii Vaslui sa se incerce o audienta la conducerea acestei institutii si daca nici acolo nu se reuseste ramane solutia deschiderii unei actiuni in justitie (la Tribunal).
Actiunea in justitie este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1