Subiect "Pensie limita de varsta." Deschis de Badea D la data: 01/14/2023 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta.
Scris de: Badea D la data: 01/14/2023 10:30am
Gen ;F
Data nasterii:12 iunie 1972
Stagiul de cotizare:31
Alte date:Gr 1: 7 ani ,7 luni 13 zile
Conditii speciale 21 ani si 7 luni
Restul conditii normale
Intrebare:Data iesirii la pensie limita de varsta?,multumesc!
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 01/16/2023 8:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 12 iunie 2035 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr I de munca si 21 ani ani intregi lucrati in grupa conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 29 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani adica in data de 12 iunie 2023.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: Badea D la data: 01/16/2023 9:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa calculul dv. ceva nu se leaga cu acelasi program de aici de pe site.Unde reducerea este de 13 ani, si sporul de grupa este de 14,5 ani, am cautat in lege si reducerea este de 6 luni la an,societatea unde lucrez am regasit-o la art.30 lit. e
Conf. Art. 56: 25 ani stagiu complet cotizare si 13 ani reducere cu 50 ani impliniti, Acu' am citit, daca nu am dreptate sa-mi spuneti unde gresesc.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: Badea D la data: 01/16/2023 9:26am
Badea D :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Dupa calculul dv. ceva nu se leaga cu acelasi program de aici de pe site.Unde reducerea este de 13 ani, si sporul de grupa este de 14,5 ani, am cautat in lege si reducerea este de 6 luni la an,societatea unde lucrez am regasit-o la art.30 lit. e
Conf. Art. 56: 25 ani stagiu complet cotizare si 13 ani reducere cu 50 ani impliniti, Acu' am citit, daca nu am dreptate sa-mi spuneti unde gresesc.
"Am facut simularea la dv.si a fost ok. 50 ani cu reducerea de 13 ,nu inteleg de unde rezulta 12 ani 29 ani de gruoe impartit la 2 rezulta 14,6 luni
Cum combina si complica legea gr 1 cu conditii speciale cand este acelasi lucru.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: la pensie la data: 01/17/2023 4:10am
Explicatia noastra la nedumerirea dv este urmatoarea :
Dv faceti confuzie intre stagiul de cotizare suplimentar care se acorda pentru stagiile lucrate in grupele de munca.
1. Stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiile lucrate in grupele de munca se acorda astfel :
- Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa I de munca se acorda 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa, conform art 16 din legea pensiilor 3/1977.
Dv avand 7 ani intregi lucrat in grupa I vi se acorda un stagiu suplimentar de 3 ani si 6 luni.
- Pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa conditii speciale de munca se acorda 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa conform art 18 litera b) din legea pensiilor 263/2010.
Dv avand 21 ani intrei lucrat in grupa conditii speciale vi se acorda un stagiu suplimentar de 10 ani si 6 luni.
Insumamd cele doua stagii rezulta un stagiu de cotizare suplimentar total de 14 ani
La acest calcul am facut si noi o gresala dar fara a avea o mare importanta.
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupa I de munca si conditii speciale se face conform tabelului 2 de la art 55 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010.
Acest tabel a suferit in timp mai multe modificari astfel ca acum, conform acestui tabel, se acorda o reducere de 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa intre 2 ani si 24 ani, iar pentru stagiile peste 24 ani lucrati in grupa se acorda 12 ani
Exista si unele exceptii pentru care se acorda o reducere maxima de 13 ani, insa dv in primul mesaj nu ati mentionat ca va incadrati in aceste exceptii.
Deci dupa ultima precizare privind incadrarea dv in prevederile art 30 litera e) din legea 263/2010 rezulta ca beneficiati de reducerea maxima de 13 ani.
Re: Pensie limita de varsta.
Scris de: Badea D la data: 01/18/2023 12:08am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Da ,este gresala mea nu am trecut anexa 2 ,3 ,
Si am inteles de ce legea limiteaza la 12 ani reducerea deoarece nu iese varsta de 63 ani cu stagiul complet de 25 ani .si pt exceptii s-a trecut la 13 ani cu 50 varsta .,o zi frumoasa
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1