Subiect "Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala" Deschis de Pogonici Emil la data: 01/31/2023 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: Pogonici Emil la data: 01/31/2023 4:49am
Gen:F
Data nasterii:23.02.1960
Stagiul de cotizare:38,5luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Anularea deciziei de pensionare in termenul legal de 30 de zile presupune aducerea persoanei in cauza in situatia anterioara depunerii cererii de pensionare,sau eventualele stagii de cotizare realizate ulterior anularii,indicele de corectie si penailizarea raman cele stabilite in prima decizie?
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 01/31/2023 6:04am
Pogonici Emil :
Gen:F
Data nasterii:23.02.1960
Stagiul de cotizare:38,5luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Anularea deciziei de pensionare in termenul legal de 30 de zile presupune aducerea persoanei in cauza in situatia anterioara depunerii cererii de pensionare,sau eventualele stagii de cotizare realizate ulterior anularii,indicele de corectie si penailizarea raman cele stabilite in prima decizie?


Anularea deciziei insramna ca nu se ia in calcul nimic din ce este scris in aceasta decizie, iar cand veți face o noua cerere pentru pensionare se vor lua în calcul toate datele privind contributia si stagiul de la fata respectivă.
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: Pogonici Emil la data: 01/31/2023 8:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns!
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 9:00am
Raspunsul domnului Gica este corect
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: Pogonici Emil la data: 01/31/2023 12:00pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In contextul prezentat anterior care sunt riscurile anularii deciziei de pensionare anticipata partiala ,pentru o perioada de 5-6 luni ,avand in vedere elaborarea si aplicarea unui nou cadru legislativ in materie de pensii. Concret ma refer la cei 5 ani de anticipatie si aplicarea indicelui de corectie de 1,41.
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/31/2023 1:32pm
Noi nu consideram asumarea unui risc in anularea unei decizii de pensionare anticipata partiala si revenirea in situatia in care se restabilesc toate drepturile de pensie pe care le-ati avut inainte de depunerea dosarului de pensie anticipata partiala.
Singurul risc in discutie este in eliminarea indicelui de corectie, dar daca se va elimina acesta se va face pentru pensiile in plata, cele suspendate, prin recalculare si pentru pensiile viitoare.
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: GicaH la data: 02/01/2023 12:16pm
Pogonici Emil :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In contextul prezentat anterior care sunt riscurile anularii deciziei de pensionare anticipata partiala ,pentru o perioada de 5-6 luni ,avand in vedere elaborarea si aplicarea unui nou cadru legislativ in materie de pensii. Concret ma refer la cei 5 ani de anticipatie si aplicarea indicelui de corectie de 1,41.


Singurul câștig pe care îl veți avea este acela că dacă se va da o noua formula de calcul a pensiei în noua lege, iar din calcul va rezulta un cuantum mai mic al pensiei, vi se va pastra cuantumul cel mai favorabil, deci pensia mai mare.
Re: Anularea deciziei de pensionare anticipata partiala
Scris de: Pogonici Emil la data: 02/01/2023 12:47pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc! Mai exista doua mici avantaje si anume:
-intrarea in calculul pensiei a lunilor lucrate dupa depunerea cererii de pensionare si diminuarea procentului de penalizare in functie de numarul acestor luni lucrate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1