Subiect "cumul pensie cu venituri realizate ca PFA" Deschis de Cristiana la data: 02/21/2023 7:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie cu venituri realizate ca PFA
Scris de: Cristiana la data: 02/21/2023 7:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Potrivit Legii 263/2010, Art. 118. al.[{*}] (1 cu 2) În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activităţi independente şi din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora. (alineat modificat prin art. IV pct. 12 din O.U.G. nr. 18/2018 - publicată la 23 martie 2018, în vigoare de la 1 aprilie 2018)


1. Am inteles bine faptul ca daca ies la pensie anticipata partiala (penalizata) pot lucra ca si PFA?
2. Exista vreun plafon, care impune limitarea veniturilor provenite din alte surse la un maximum anume din valoarea salariului mediu brut, valoare care este utilizată la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat? unde este precizat?
Re: cumul pensie cu venituri realizate ca PFA
Scris de: la pensie la data: 02/21/2023 10:08am
Ati inteles corect activitatea de PFA este definita de catre codul fiscal ca activitate independenta si poate fi realizata de catre pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala fara a li se suspenda pensia.
Veniturile realizate din activitati independente nu sunt limitate pentru pensionarii cu pensie anticipata sau anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1